Velikou výhodou bankovní aplikace je, že když si ji stáhnete do mobilu, tak její část můžete používat, aniž byste byli přihlášeni a dokonce nemusíte být ani klientem dotyčné banky. Klidně si simulujte úvěry, vyhledávejte bankomaty, pobočky nebo převádějte měny.
Pokud ale chcete provádět platební transakce, nastavovat limity platebních karet nebo jen kontrolovat své účty, tak se musíte přihlásit do zabezpečené zóny bankovní aplikace. K tomu potřebujete přihlašovací údaje a heslo, navíc, každá operace se podepisuje PIN kódem. Bankovnictví funguje jen na tom telefonním přístroji, který jste zaregistrovali při aktivaci služby. Zde se nejedná o žádnou SIM kartu nesoucí telefonní číslo, ale speciální kód IMEI. Veškerá komunikace mobilu s bankou je navíc zašifrována.
I v bance přes mobil platí – pozor na bezpečnost. Ta je sice zaručena tím, že je velice podobně zajištěna jako u internetového bankovnictví, ale bankéři stejně nabádají k veliké obezřetnosti. Vždycky se může objevit „bezpečnostní“ problém, na který se při vytváření a vývoji aplikace nemyslelo.
Proto je dobré dodržovat tato pravidla.
Zadávejte PIN v soukromí
Při volbě PINu k mobilnímu bankovnictví si nesnažte ulehčit zapamatování a nevolte jednoduchou kombinaci ( po sobě jdoucí čísla apod. ) nebo datum narození. Vždycky si při zadávání PINu zakryjte rukou klávesnici. Nejde jen o to, že se můžete při práci s mobilem objevit na nějaké z mnoha a všude rozesetých kamer, ale kolikrát došlo ke zneužití jedním z rodinných příslušníků.
Nevolte stejné kódy
Rozhodně nedávejte do mobilní bankovní aplikace stejný PIN, jaký používáte k odemčení mobilu. Banky nebudou garantovat, že váš operační systém v mobilu bude ochraňovat PIN pro zámek stejně kvalitně, jak funguje zabezpečení u nich.
Měňte PINy
První, co musíte udělat, když máte pocit, že vás někdo pozoruje při práci s mobilem, je změnit PIN. Pokud nemáte žádné pochybnosti, tak přesto čas od času změňte heslo, posílíte tak především svou bezpečnost v bankovní aplikaci.
Používejte operační systém od výrobce
Nesnažte se do mobilu zasahovat pomocí kroků jailbreak nebo root. Pro méně zdatné majitele mobilu – jedná se o užívání jiného operačního systému, než jaký předinstaloval výrobce. Nejde o to, že by s ním měly banky problém, ale nový systém by mohl být podstatně lépe napadnutelný
Pozor na útoky v mailu
Když vám do pošty dorazí zpráva s odkazem na nový bezpečnostní profil výrobce a vy jste o žádný nežádali, tak jde pravděpodobně o podvodný útok. Neklikejte na odkaz a nic neinstalujte, určitě se nejedná o vylepšení zabezpečení, ale o volnou cestu pro hackery
Na web pouze uvážlivě
Pokud nechcete mít mobil zavirovaný, tak se touto radou řiďte. Pozor si dejte na podezřelé přílohy mailů. Věřte, že jak si můžete zaneřádit počítač havětí z internetu, tak totéž platí i pro mobilní bankovní aplikace.
Obezřetně při instalaci aplikací
Lákavých aplikací je mnoho, ale jen ty z důvěryhodných zdrojů ( Google Play, Apple App Store ) jsou bezpečné, protože zde je určitá jistota, že firmy věnovaly pozornost na omezení výskytu kódů, které by mohly škodit. V případě stahování neověřené aplikace si dobře prostudujte dostupné reference, protože může jít o cílené napadení.
Ztratíte - li mobil, deaktivujte bankovnictví
Pokud jakýmkoliv způsobem přijdete o mobil, tak na nic nečekejte a telefon u operátora zablokujte. Pro jistotu ve svém internetovém bankovnictví deaktivujte smartbanking.
U znovunalezeného mobilu proveďte reset
Může se stát, že se vám vrátí ztracený mobil, který jste delší dobu postrádali. Určitě v něm proveďte resetování a obnovu poslední zálohy. Tím předejdete velikému riziku, že nálezce mohl nainstalovat do mobilu škodlivý kód. Obnova zálohy vám dodá uložená data, telefonní, seznam, původní aplikace atd.
Když si s vyčištěním mobilu nevíte rady, tak se obraťte na servis nebo na vašeho operátora. Objednáte-li se předem přímo k datovým specialistům, tak můžete počítat s provedením služby na počkání.
Ochrana ano, ale s rezervou
Antivirové programy jsou určitě důležité a svůj význam mají, ale bylo by chybou podlehnout představě, že když je užíváte, tak se vám vyhnou všechna nebezpečí.
Nezapomeňte zálohovat
Vždy si své zálohy ochraňte heslem, tím přispějete ke zvýšení bezpečnosti. A pokaždé, když se vám nezdá chování mobilu ( zvýšená chybovost, pomalá a špatná uživatelská odezva..), tak přístroj resetujte ( uveďte do továrního nastavení ). Následně vše potřebné v mobilu obnovte z důvěryhodné zálohy.