5 tipů, jak si vybrat správnou půjčku

vydáno 12.05. 2015 • Půjčky a hypotéky • zobrazeno 3118x

Půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. Aby se půjčka nestala vaší noční můrou, přečtěte si naše doporučení, podle kterých dobrou půjčku zaručeně poznáte.

1.  Dvakrát měř, jednou řež

Není dobré kývnout na první nabídku, která vás praští do oči. Navíc reklamy slibující půjčku zadarmo mnohdy vůbec výhodné nejsou. Dobře si proto projděte nabídku jak bankovních, tak nebankovních společností a pečlivě si nastudujte podmínky, za kterých půjčku poskytují. Pokud máte pocit, že se na finančním trhu ztrácíte, neváhejte požádat o pomoc odborníky nebo pro porovnání půjček použijte on-line srovnávače, díky kterým získáte přehled o nabízených půjčkách během chviličky.

2.  Proč sledovat výši RPSN

RPSN aneb roční procentuální sazba nákladů představuje důležitý údaj, který bohužel většina žadatelů o půjčku nebere v potaz. Přitom je tento údaj mnohem významnější než procenta úroků. Prozradí vám totiž, kolik procent z celkové dlužné částky zaplatíte za jeden rok a zahrnuje veškeré poplatky, které se s půjčkou pojí. Dobře si tedy výše RPSN všímejte – v tomto kroku můžete výrazně ušetřit.

3.  Poplatky předem?

Žádná seriózní ať už bankovní nebo nebankovní společnost po vás nikdy nebude chtít žádný poplatek předem. Nikdy neplaťte poplatky za odhad ani kauci. Důvěryhodná společnost vám veškeré poplatky strhne až po podepsání smlouvy z poskytnutého a vyplaceného úvěru. Poplatky, které se k půjčce vztahují, tak budete mít smluvně ošetřené. Pokud chcete vědět, na kolik vás celá bankovní či nebankovní půjčka vyjde, orientujte se podle již výše zmíněné RPSN.

4.  Čtěte obchodní podmínky

Před podepsáním jakékoliv smlouvy si důkladně pročtěte obchodní podmínky. A u smlouvy o půjčce to platí dvojnásob. Budete mít černé na bílém, kolik celkově zaplatíte a jaké další povinnosti se k půjčce váží. Tato poslední informace je také podstatná, protože vám prozradí, jestli je nutné si měsíční splátky pojistit či nikoliv, jestli si u poskytovatele musíte zřídit účet a podobně.

5.  A co předčasné splacení?

V neposlední řadě se zeptejte, jaký bude poskytovatel půjčky postupovat v případě, že ji splatíte dřív, než máte v plánu. V případě, že narazíte na pochybnou společnost, zaplatíte totiž při předčasném splacení půjčky tisíce až desetitisíce navíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články