Voda je rok od roku dražší, proto mnoho lidí přemýšlí, jak na ní lze efektivně ušetřit. Je to i Váš případ? Nemusíte hned omezit sprchování na jedenkrát týdně. Možná budete překvapeni, jakými drobnostmi se za ní dá skutečně ušetřit.
1) Sprchování je levnější
Jestliže milujete pocit, když se po náročném dni ponoříte do horké vany, nebude to pro Vás zrovna dobrá zpráva. Zatímco při sprchování spotřebujete zhruba 70 litrů vody, při plně napuštěné vaně je jich dvakrát více! Nemluvě o známém faktu, že sprchování je hygieničtější. K dostání jsou i úsporné sprchové hadice.
2) Záchod ušetří více, než si myslíte
Ušetřit se dá i při splachování a nemusí to nutně znamenat, že po sobě spláchnete jednou za celý den. Stačí vyměnit starou desetilitrovou nádržku za menší šestilitrovou, čímž spotřebujete o čtyři litry méně. Vezmeme-li v úvahu, že jedna osoba v domácnosti spláchne asi tak šestkrát denně, ušetříte tak celkem 24 litrů denně na jednu osobu. Výhodné je také vyměnit si staré splachovadlo za modernější a úspornější, které má dva způsoby spláchnutí – slabší a silnější.
3) Čištění zubů
Možná Vás překvapí, že při puštěném kohoutku po celou dobu čištění zubů, spotřebujete až 10 litrů vody navíc! A přitom většina té vody jen tak zbytečně proteče, aniž by byla nějak zužitkovaná. Je proto dobré omezit se pouze na vyplachování úst a jinak nechat kohoutek zavřený.
4) Myčka místo ručního umývání
Jste zastáncem ručního umývání nádobí? Poznatky o úsporných myčkách v televizních reklamách skutečně nelžou, myčky Vám opravdu dokážou ušetřit mnoho litrů vody. I když je to dražší záležitost, vyplatí se do ní investovat, peníze se Vám tak do pár let vrátí.
5) Dešťová voda na zalévání zahrady
Pokud máte možnost, pořiďte si na zahradu sud nebo jinou nádobu na zachycení dešťové vody. Na zalévání zahrady je vhodná a dělá to tak mnoho lidí. Ušetříte stovky litrů vody ročně, což už se vyplatí. Rostliny zalévejte nejlépe večer, voda se nebude tak rychle odpařovat, čímž zajistíte rostlinám vláhu po celý den.
6) Pračku plňte až po okraj
Praním se také spotřebuje velké množství vody, ale zbytečnému plýtvání se dá zabránit. Stačí nepouštět poloprázdnou pračku, ale počkat, až budete mít dostatek prádla na vyprání. Moderní pračky už si umí množství prádla zvážit a podle toho přizpůsobit množství vody.
7) Kapající kohoutek
Odkládáte opravu kapajícího kohoutku jen kvůli tomu, že Vám to nepřipadá tak hrozné? I slabě kapající kohoutek Vás může stát až 30 litrů vody denně, nemluvě o silně kapajícím. Zbytečně proto opravu neodkládejte, nebo ho raději rovnou vyměňte.
8) Termostatické baterie
Baterie, na kterých si lze nastavit teplotu vody ještě před puštěním, umí ušetřit několik desítek litrů vody denně. Vžijte se do situace, kdy večer stojíte ve sprše a čekáte, až Vám poteče ta správná teplota. Často jde i o několik minut, čímž zbytečně ztratíte mnoho litrů vody.