8 zaručených způsobů, jak ušetřit

vydáno 15.09. 2013 • Tipy a rady • zobrazeno 2684x

1) Sledujte akční nabídky a ceny

Ačkoliv Vám třeba lezou na nervy reklamní letáky, které Vám neustále zahlcují schránku na dopisy, čas od času není od věci si je prohlédnout. Možná zjistíte, že máslo se dá koupit až o polovinu levněji, nebo že někde prodávají větší balení mléka za stejnou cenu, jako jste byli zvyklí kupovat do teď. Pozor ale, ať na Vás všechny ty "super akční slevy" nemají opačný vliv. Často se stává, že lidem začne připadat všechno natolik výhodné, že vykoupí všechny nejbližší supermarkety a na účtu jim nezbyde ani koruna.

2) Sepište si, za co utrácíte

Papír si rozdělte do dvou sloupců – Příjmy a Výdaje. Až uvidíte před sebou napsané, uvědomíte si, za co jste vlastně utráceli úplně zbytečně a bez čeho byste se klidně obešli. Pro motivaci si zkuste některé výdaje seškrtat tak, aby jste viděli, kolik byste ušetřili. Tenhle papír je dobré nosit nějaký ten měsíc u sebe a vzpomenout si na něj, kdykoliv se zase přistihnete, že chcete vyhodit peníze téměř "do vzduchu".

3) Jídlo si připravte doma

Je fajn, že kantýna u Vás v práci prodává výborné saláty a čerstvé rohlíky, ale není zbytečné za to utrácet, když máte jídla plnou lednici? Pořiďte si přenosné krabičky, ve kterých můžete jídlo nejen přenášet, ale i ohřívat v mikrovlnce. Nejen, že Vás to vyjde levněji, ale dokonce to bude i zdravější.

4) Plaťte v hotovosti

Určitě jste i sami na sobě pocítili, že s kartou se utrácí mnohem snadněji, skoro jako byste ani neutráceli. Pozor na tyto klamavé pocity, raději si vyberte z bankomatu větší část peněz, kterou pak noste v peněžence třeba celý měsíc. Budete mít o svých útratách větší přehled.

5) Najděte si další zdroj výdělku

Je pochopitelné, že velkou část dne strávíte v práci, a poté už se Vám nic moc dělat nechce. Například ale takové občasné psaní článků, hlídání dětí, nebo venčení psů, Vám může měsíčně hodit celkem dobré peníze k hlavní výplatě.

6) Informujte se o příspěvcích

Na internetu, ale i při osobním kontaktu s úředním pracovníkem, se snažte vyzjistit, na jaké příspěvky máte od státu nárok. Příspěvky se Vás můžou týkat například pokud jste ještě studentem, jestliže Vám umřel někdo z rodičů nebo je máte rozvedené, jestliže je Vám do 26ti let a sháníte bydlení, ale i v jiných případech.

7) Pozor na "značkové" potraviny

Obvykle raději kupujeme potraviny značek, které známe z televizních reklam a novin, místo abychom porovnali jejich složení s těmi samými, ale levnějšími výrobky s logem prodejce, které jsou často i kvalitnější. Čtěte etikety nejen kvůli svému zdraví, ale i peněžence!

8) Bublinky doma vyrobené

Není nutné neustále utrácet za balíky perlivých limonád s hromadou chemie a barviv. Obyčejnou vodu s bublinkami si můžete udělat i doma, díky mnoha přístrojům, které jsou na trhu. Investice se Vám obvykle vrátí do několika let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články