Bonus a malus - hlavní faktory, ovlivňující cenu povinného ručení

vydáno 11.03. 2016 • Tipy a rady • zobrazeno 2483x

Pokud se rozhodneme sjednat si tuto pojistku, primárně hledíme na to, aby nabídla nejenom odpovídající krytí rizik, ale aby byla co nejlevnější. Není to jenom rozsah pojistky, nebo objem motoru našeho vozu, co ovlivňuje její cenu. Je to také bonus nebo malus, který má vliv na cenu. A to potvrdí i konkrétní ceník povinného ručení.

Co je bonus?

Už samotný název napovídá, že jde o pozitivní ukazatel. Konkrétně se jedná o procentuelní hodnotu, o kterou je snížena základní sazba povinného ručení. Využijeme-li srovnání povinného ručení, můžeme vcelku jednoduše vidět, o kolik původní ceníková cena klesne. Chcete-li ceny porovnat jednoduše online, využijte web Porovnej24.cz, který je na povinné ručení auta, ale i motocyklu nedoporučovanější možností.

Co je to malus?

Zde jde o pravý opak bonusu. I zde mluvíme o procentuelní hodnotě, ale té negativní. Ta ovlivňuje, o kolik je nám klasické pojištění zdraženo. I zde platí, že když využijeme porovnání povinného ručení, může ceníková cena narůst i o několik desítek procent. To samozřejmě nechce nikdo z nás. Existuje však jenom jedna jediná cesta, jak se daného zdražení nebát. Ta souvisí s tím, jak jezdíte a kolik nehod jste za poslední dobu způsobili. Pokud žádnou, máte vyhráno.

Jezděte bez nehod

Právě to, jak jezdíte a jak často bouráte, přímo ovlivňuje cenu vaší pojistky a hodnoty, jaké bude bonus nebo malus mít. Za každý rok bez nehody získáte vyšší bonus, který vám následující rok pojistku zlevní. A to, i když sjednáte povinné ručení online, prostřednictvím výše uvedeného porovnávače. Za každou způsobenou nehodu vám jsou procenta naopak odečítána. Pokud jste již na nule a přesto nabouráte, vzniká právě onen malus a to záporná procentuelní hodnota. Následně tedy za pojistku zaplatíte více, než například zcela nový řidič bez zkušeností. Proto máte vše výhradně ve svých rukou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články