Co byste měli v oblasti investic stihnout před 30. rokem života?

vydáno 27.09. 2014 • Tipy a rady • zobrazeno 2844x

Asi každý si přeje mít všechno, co je potřeba ke spokojenému životu, a to pokud možno okamžitě. Hodně peněz, perspektivní zaměstnání, vlastní bydlení, skříně plné značkového oblečení, možnost podívat se do celého světa, atd. Tak to ale bohužel nejde, a když už někdo má něco ihned, nemohou za to většinou sami, ale vše naservírované na stříbrném podnosu od svých rodičů. Tento způsob je sice fajn, ale člověk si přeci jenom více váží toho, co získá svým vlastním úsilím, které museli vynaložit, aby se vypracoval k určitému životnímu standardu. K tomu je zapotřebí určitých investic. 

Nyní ovšem nemluvíme o investicích do cenných papírů nebo komodit, ale o investici do své vlastní osoby. Je to investice, která se vám několikanásobně vrátí, i když ne tak, jak jsme tomu zvyklí například u akcií. Investice se zhodnocují po uplynutí určitého času, proto když budete investovat včas, rozhodně se vám to do budoucna vyplatí a vy se budete umět mnohem lépe vyrovnávat se složitými životními situacemi, a to se v dnešní době velice cení. Jak a do čeho ale investovat? Neměli byste nic ponechat náhodě a začít investovat hned po dosažení dospělosti. Dáme vám několik příkladů investic, které byste měli stihnout do třiceti let věku, a které nijak zvlášť nepostihnou stav vašeho bankovního konta. Ale i přesto, že za ně nezaplatíte statisíce, vyplatí se vám a také se vám zhodnotí. A kteréže to máme na mysli?

Permanentka do posilovny

I když se v poslední době čím dál více lidí snaží vypadat dobře, přeci jenom existují lidí, kteří znají posilovnu jenom z televize. Přitom si neuvědomují, jak se nejen na jejich postavě, ale hlavně na jejich zdraví podepisuje dnešní hektický životní styl. Doma se donutí ke cvičení jen málokdo, proto si kupte permanentku do posilovny a určete si dva nebo tři dny v týdnu, kdy ji budete bez výjimky navštěvovat. Pokud se některým ženám nechce cvičit pod zkoumavými pohledy mužů, mohou si zakoupit permanentku do posilovny, která je určena pouze ženám. Tuto investici rozhodně proveďte. Nejenže si upevníte zdraví, které budete mít až do vysokého věku v perfektním stavu, ale navíc si zvýšíte sebevědomí.

Preventivní prohlídky

Díky zdravotnímu pojištění vás preventivní prohlídky nebudou stát téměř nic. Většinu lidí spíše odrazuje čas, který musí strávit v čekárně lékaře. Prohlídky by se ale rozhodně neměly zanedbávat. Kdyby se ve vašem organismu objevilo cokoliv špatného, prohlídka to včas zachytí a vy se tak začnete léčit dřív, než se začne nemoc projevovat bolestmi nebo jinými komplikacemi. Jedině s jistotou, že jste v pořádku, můžete naplno žít a vykonávat veškeré činnosti.

Pojištění

Pojistit si v dnešní době můžeme snad úplně všechno. Samozřejmě nemusíte využívat veškerou nabídku pojišťoven, ale aspoň základní pojištění byste měli mít. Patří sem životní pojištění a úrazové pojištění. Vyplatí se pojistit i majetek – hlavně svoji nemovitost, dále si můžete pojistit drahý notebook, mobilní telefon, a podobně. Lidé s rodinou ocení pojištění pro případ pracovní neschopnosti nebo ztrátu zaměstnání. Pokud se v takové situaci ocitnete, peníze z pojištění vám pokryjí mezeru v rozpočtu. Můžete si sjednat i svoji nešikovnost, aneb všeobecně známé pojištění „na blbost“. To vám pomůže pokrýt škody, které jste způsobili v běžném životě nebo v zaměstnání.

Záloha vašich dat

Stačí otevřít na první pohled nevinný e-mail, otevřít ho a tím i otevřít cestu viru do vašeho počítače. Vaše složitě sháněná data, nedej bože soubory potřebné pro vaši práci, jsou pryč a vám zbydou jen oči pro pláč. Proto se vám rozhodně vyplatí investice do externího disku, kde budou všechna vaše data v bezpečí. K tomu si ještě můžete zálohovat data online na internetu.

Náhradní klíče

Komu se to někdy nestalo. Spěcháte do práce, a hned, jak zabouchnete dveře, uvědomíte si, že jste nechali klíče vevnitř. Co teď? Řešení je jednoduché. Nechte si udělat klíče náhradní a svěřte je někomu, komu věříte – sousedovi, kamarádovi nebo některému členovi rodiny. Popřípadě mějte náhradní klíč v práci, nebo ho noste vždy v kabelce, kterou s sebou každý den nosíte. Ušetříte si nejen spoustu nervů, ale také peněz za případné zavolání zámečníka.

Byt k pronájmu

Pokud k tomu máte dostatek finančních prostředků, je dobré zakoupit byt, který budete následně pronajímat. Částka s pronájmu bude tvořit příjemnou část vašich příjmů, a navíc nemovitost je dobrá investice, a v budoucnosti ji můžete se slušným ziskem prodat. Nyní jsou navíc velice výhodné hypotéky, proto neváhejte vzít si tento byt na hypotéku.

Myslete na svůj důchod

Ve dvaceti vám možná přijde vtipná myšlenka, že byste se měli začít připravovat na starobní důchod, ale rozhodně se to vyplatí. Někteří zaměstnavatelé navíc svým zaměstnancům na důchod přispívají, a to buď na penzijní připojištění, nebo podobný druh pojištění. V důchodu oceníte, že nebudete muset škudlit každou korunu a budete si moct užívat volný čas.

Spoření

Spoření se rozhodně vyplatí. Díky němu si budete moct koupit automobil bez nutnosti leasingu, koupit si vlastní dům nebo byt bez toho, abyste si museli brát nemovitost v plné ceně, a podobně, nebo si rozjet vlastní podnikání bez půjčky. Možností je spousta a peníze v případě nutnosti vždy s radostí oceníte.

Budování kontaktů

V dnešním světě jsou kontakty velice důležitou součástí života. Přes známé můžete získat zajímavou pracovní příležitost a je jen na vás, jestli nabídku využijete. Pokud se v určitém oboru osvědčíte, kontakty se na vás budou rády obracet a budou vás doporučovat dál. Jakmile se vám naskytne možnost získat si kontakt, nikdy tuto možnost nezahazujte. Nevíte, kdy se vám bude tento kontakt hodit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články