Co je nebankovní půjčka

vydáno 14.09. 2013 • Půjčky a hypotéky • zobrazeno 2779x

Nebankovní půjčka neboli úvěr u nebankovní finanční společnosti patří mezi řešení nedostatečného objemu financí v případě, že si nechcete nebo nemůžete vzít úvěr u bankovní instituce. Nebankovní společnosti si většinou zakládají na snadném získání úvěru a zřizování půjčky, nicméně toto pozitivum je vyváženo mnohonásobně vyšší úrokovou sazbou.

Jak jsme již uvedli, zařízení půjčky tímto způsobem bývá mnohem jednodušší než prostřednictvím banky. O úvěr u splátkových společností si tedy můžou zažádat i rizikoví klienti, kteří by u bankovní instituce neměli žádný nárok, jelikož nebankovní instituce si svoje klienty málokdy ověřují v registru dlužníků a zároveň nepotřebují žádný doklad o klientových příjmech ani nechtějí ručitele.

Velkou nevýhodou splátkových společností můžeme najít v minimálních informacích, které poskytují svým potencionálním klientům. Roční procentní sazby nákladů (RSPN), jež tyto společnosti uvádí u svých produktů jsou často jenom orientační a sami zástupci institucí upozorňují, že se každému klientovi sazba vypočítává jednotlivě na základě vypůjčené sumy, délky její splatnosti a samostatné výši jedné splátky. Klient také častokrát nemá přehled o roční procentní sazbě nákladů, ani o výši úroků či výšce samotných splátek.

Toto specifikum vychází z obrovské konkurence různých nebankovních společností. Každá ze společností se snaží získat si klienta co nejrychleji na svoji stranu za pomoci více či méně výhodných nabídek, o nichž leckdy není klient dostatečně informován. Když by chtěl klient pořádné informace, tak bude odkázán na úvěrového poradce dané společnosti, který při osobním setkání jistě milerád prozradí všechny potřebné informace a vysvětlí případné nejasnosti. Zároveň často nerozhodného klienta přesvědčí, že právě tahle půjčka je pro něho ideální a klient tak rád přistoupí k podpisu úvěrové smlouvy.

Obdobně jako u bankovních institucí, tak i u nebankovních společností se od sebe jednotlivé produkty různé odlišují. V podstatě úplně stejné jsou základní podmínky pro žádajícího o půjčku, tedy věk mezi 18 až 60 lety, občanství České republiky, stálý a doložitelný zdroj příjmů. Kromě průkazu totožnosti také společnosti vyžadují ještě další doklad, jenž potvrdí trvalé bydliště žadatele. Velká část společností poskytuje půjčky do maximální výše 50 tisíc korun a jejích vyřízení se uskutečňuje hned na úvodní schůzce. Úvěr bývá nastaven dle osobních potřeb klienta a také vzhledem k době jeho splácení se stanovuje na dobu od jednoho měsíce až do tří let. RSPN se u různých společností může pohybovat v opravdu velkých skocích a setkat se tak můžete s rozmezím od 9% do 200%.

Naprosto obvyklou praxí splátkových společností je, že nechávají úplně v klientově režii, jak velký počet splátek nebo jejich výši si stanoví, nicméně tato vstřícnost také bývá zpoplatněna.

Zřízení úvěru je opravdu triviální, aby ho mohl zvládnout zařídit kdokoliv, což je velice výhodné pro společnosti, ale o něco méně výhodné pro klienty, kteří se nachází ve finanční krizi. O zřízení nebankovního úvěru si může klient zažádat přes internet, telefonicky nebo přímo na nejbližší pobočce.

Pro příklad si uvedeme společnost Cetelem, kde se klienta systém během jednoduchých pěti kroků zeptá na účel půjčky(nachází se zde i volba "bez účelu"), její výšku (20-200 tisíc), délku splácení (6-72 měsíců), maximální výši splátky a typ pojištění. Na základě vyplněných údajů se vypočítá výška měsíční splátky nebo délka splácení úvěru. Dále lze vypočítat výšku RPSN, roční úroková sazba a klientovi bude nabídnuta další možnost této půjčky (na delší nebo kratší délku splácení půjčky). V tento okamžik se klientovi nabízí možnost zažádat si o úvěr. Samozřejmě je nutné souhlasit s podmínkami společnosti Cetelem a dále se musí vyplnit osobní údaje (jméno, bydliště, rodné číslo aj.), výška měsíčních příjmů a výdajů, číslo účtu a povolání. Dále musí klient souhlasit se smluvními podmínkami a poté již jen odešle smlouvu, kterou následně sám vytiskne nebo si jí nechá zaslat poštovně.

Za každých okolností a u všech společností by klient nejprve měl uvažovat, zda opravdu potřebuje úvěr zařídit. V případě, že ano, pak by si měl promyslet podmínky a nabídky, jež budou nejvýhodnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články