Daň z převodu nemovitosti nově hradí kupující

vydáno 12.09. 2013 • Tipy a rady • zobrazeno 2951x

Od 1. ledna 2014 je v platnosti nová úprava zákona, podle které se přesouvá povinnost placení daně z převodu z prodávajícího na kupující osobu. Před stanoveným datem daň platí prodávající a kupující je ručitelem daně. Daň je stanovená na čtyři procenta. Podle schváleného zákona o dani z nabytí nemovitosti tedy mají nově platit daň kupující. Zákon by měl účinkovat od ledna 2014 a dá se tedy předpokládat, že prodávající by měli snížit stávající kupní ceny právě o tuto daň. Opticky tedy dojde na trhu s nemovitostmi ke zlevnění, nicméně na přesunu daně by ve výsledku neměla žádná ze stran vydělat ani prodělat. 

Přesun daňové povinnosti ještě potřebuje podpis prezidenta a schválení od Senátu. To však neznamená, že ihned od začátku ledna můžeme očekávat masivní a automatické snižování cen bytů, pozemků či domů. Zhruba první tři měsíce to asi prodávající budou na kupce neznalé práva zkoušet a snižovat cenu nebudou. Kupci by si to ovšem neměli nechat líbit a pořídit by si měli pouze dům, kde už se cena odpovídající dani odečetla, jinak by prodělávali. Po určitém období jistě prodejci uznají, že je nutné alespoň zčásti snížit požadovanou cenu, aby nikdo nebyl poškozený a převody mohly probíhat. Přesunem daně na kupující se jim poměrně dost zkomplikuje situace.

Už koupě odpovídající nemovitosti je poměrně složitou záležitostí a další starosti tedy nyní přibývají s jejím převzetím. Teď bude nutné ještě podat přiznání a zaplatit stanovenou daň. V některých případech bude potřeba zajistit dokonce i znalecký posudek. Tolik povinností může některé kupující odradit natolik, že od skoro domluvené transakce odstoupí. Přesun daně se navíc uskutečňuj v poměrně nešťastné době, kdy se snižuje kupní síla lidí. Realitní kanceláře však často mohou být v řešení nápomocné.

Nepříjemná situace se pojí se změnou v případě hypotéky na dům. Je totiž krajně nepravděpodobné, že by banka půjčovala peníze na zaplacení daně. To se pravděpodobně bude řešit tzv. neúčelovou částí k hypotečnímu úvěru, nicméně postupy bank ještě nejsou stanoveny. Ručení za daň v minulosti nebylo pouho formalitou. O tom se mohli přesvědčit kupující, které finanční úřady vyzvaly k zaplacení daně, když se z prodávajícího již nedařilo dostat žádné peníze. Kupujícím se na rozdíl od současných prodejců výrazně uleví v tom, že u převodů bytů, garáží, rodinných domů, chat a některých pozemků nebude nutné k přiznání pořizovat ještě i znalecký odhad nemovitosti. 

To se stane pouze v případě, že by finanční úřad tvrdil, že kupní cena byla příliš podhodnocena, jelikož místně obvyklá cena se liší o více než jednu čtvrtinu. V takovém případě může prodávající vyřešit spor o základ daně předložením znaleckého posudku o ceně nemovitosti. Znalecký posudek rodinného domu v současné době stojí kolem čtyř tisíc korun, zatímco u bytu se cena posudku pohybuje kolem tří tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články