Nejlepším přítelem ženy je perfektně nabroušený diamant. Alespoň tak se prezentují nabídky těch nejvyhlášenějších zlatnictví a šperkařství. Což na jednu stranu pravda je, pokud muž ženě daruje šperky s krásným diamantem, ihned nadšením jásá. Nejtvrdší nerost dokáže udělat divy a podtrhnout krásu té pravé ženy. A mezi těmi krásnými kameny jsou na světě ty nejslavnější, jejichž sláva se vyhoupla a které mají svoji vlastní historii, příběhy i pověry. Diamanty, které přinesly slávu, ale i neštěstí.
Hope diamant
Nejslavnější barevný diamant na světě. Beze sporu, zahrál si totiž v osikovém filmu Titanic s přezdívkou Srdce oceánu. Má dlouhou a velice nemilou pověst. Kdo ho prý vlastní, tomu přinese obrovské neštěstí. Jediným možným způsobem, jak se kletby zbavit, je prý ho věnovat někomu. A tak se stalo, že ho majetný klenotník koupil a ihned daroval Smithovu institutu, kde leží dodnes. Tento modrý diamant byl nalezen v Indii a darován francouzskému králi Ludvíku XIV. Po Velké francouzské revoluci se na chvíli ztratil a poté se objevil v Holandsku. Každého majitele stihla nemilá situace – zemřel mu bližní, shořel dům, nebo zkrachoval.
Koh-i-noor
Drahý diamant, který se nyní součástí britské korunky, jež nosí panovník, tedy královna. Jeho sláva je veliká, stejně jako krása. Nalezen byl v Indii a Indové ho věnovali britské královně Viktorii. Ta je nechala přebrousit do tvaru slzy, ve kterém je nyní a darovala jej svému muži. Od té doby byl pravidelně v držení chotě panovníka britských států. Až současná královna Alžběta II. nechala Koh-i-noor vsadit do korunovační koruny.
Cullinan
Toto je ten největší diamant na světě. Jako surový nerost při nelezení měl váhu 3106 karátů, což je velikost rovnající se velkému kokosovému ořechu a jméno má podle majiteli a zakladateli těžebního dolu, který tento skvost přírody vytěžil. Darován byl tehdejšímu britskému panovníkovi, králi Edwardu VII. Ten diamant nechal přebrousit na dva kameny, nazvané Cullinan I. a Culinan II. v současné době jsou stále součástí britských korunovačních klenotů.
Taylor – Burton
Kámen, který se stal symbolem velké lásky. Richard Burton jej koupil pro svoji životní lásku Elizabeth Taylorovou a nechal ho přejmenovat podle nich. Slavná herečka za pár let poté nabídla diamant do dražby, jejíž výtěžek věnovala na svatbu nemocnice v Botswaně. Podařilo se ho prodat za tři miliony amerických dolarů.
Orlov
Nazelenalý diamant již podle názvu napovídá, že se bude vztahovat k Rusku, mocné panovnici Kateřině Veliké. Podle dostupných pramenů jej koupil hrabě Orlov a daroval Kateřině při nástupu k moci. Byl vsazen do jejího žezla a měl připomínat její sílu a postup k moci.
Excelsior
Zvláštnost tohoto diamantu je především v jeho barevnosti – je modro-bílý. Také má velice netypický tvar – na jedné straně plochý a na druhů ostrý. By rozřezán na několik dílů a ty postupně prodány známým společnostem na výrobu šperků.
Centenary
Tento kámen je v současné době největším diamantem světa. Světlo světa spatřil, jako šest set karátů vážící obr. Výbrus trval několik let a v nynější podobě váží necelých tři sta karátů. Zajímavé na něm je právě výbrus, který dosahuje efektu spojení barev a ohromného třpytu. Pohled na něj je nezaměnitelný a v současnosti je uložen v londýnském Toweru.
De Beers Millennium Star
Diamant tisíciletí je tento skvostný diamant. Přebrus je naprosto dokonaným uměleckým dílem. Svým přebrusem předčil řadu jiných, i mnohem větších diamantů. Je hlavní hvězdou kolekce diamantů, které se vystavují po celém světě.
De Beers
Na konci devatenáctého století, měla veřejnost jedinečnou možnost, seznámit se, do té doby s největším diamantem na světě, vážícím něco přes dvě stě karátů. Což bylo také obdivuhodné, ale všechny velice zaujala jeho barva – světlu žlutá. Po vybroušení se stal naprostým skvostem ve hře třpytu, lesku a barev. I když v současné době není největším, veřejnost pořád užasle hledí na jeho krásu.
Sancy
Dlouhou historii má také nažloutlý diamant, který se objevil již v patnáctém století. Jeho dlouhý příběh se váže na několik zemí, prý byl součástí španělských korunovačních klenotů, také majetkem anglického království, objevil se i v Rusku, ale nyní je majetkem Francie, uložen ve francouzském Louveru.