Držte výdaje za domácnost na uzdě!

vydáno 15.09. 2013 • Tipy a rady • zobrazeno 2728x

Zná to asi každý – peníze se rozkutálí do všech stran rychlostí blesku a častokrát ani nevíme, kam se to vlastně poděly. Za mnoho zbytečných výdajů si přitom můžeme i my sami. Pojďme je všechny do jednoho odhalit!

  1. Telefon. Účty za volání nebývají nikdy příjemnou záležitostí. Dnešní doba, kdy se mobilní operátoři takřka perou o nové klienty, ale přeje tomu, abyste ušetřili. V nabídce je dnes mnoho výhodných paušálů a stačí si jen vybrat. Navíc lze dost často přijít za zřizovatelem mobilních služeb a říci mu, jaké požadavky byste na svůj paušál měli. Není již mimo jejich síly ušít vám jej přímo na tělo.
  2. Využívejte klubové slevy, klubové karty, zkrátka všemožné zákaznické výhody. Pokud máte tu možnost, že vám obchod, kam pravidelně docházíte, něco takového umožňuje, nebojte se toho využít. Pro vás je to prospěch, pro ně vyhlídka na stálého zákazníka.
  3. Nekupujte knihy, ale zařiďte si kartičku do vám nejbližší knihovny. Nebudete to mít daleko a neutratíte více jak 200 Kč za rok. A to je možná cena ještě přehnaná. Ve většině knihoven naleznete také možnost k pohodlnému usazení ruku v ruce s wifi internetem zdarma. V poslední řadě se vám pak doma nebudou kupit nepřeberné knihy, pro které musíte mít úložný prostor.
  4. Nebojte se nakupovat na webových portálech s hromadnými slevami. Dělá to mnoho lidí a vy nebudete výjimka. Musíte si ale dávat dobrý pozor, jestli kupujete zboží či službu skutečně za akční cenu, nebo jestli jen nepodléháte dojmu „akčnosti“.
  5. Na nápis hlásající „akce“ nebo „super sleva“ dávejte pozor vždy. Spočítejte si, kolik stojí výrobek normálně a jestli je skutečně nějak zvýhodněn. Také si držte pod kontrolou nakupování výhodných „double-packů“ a podobných množstevních slev. Skutečně potřebujete zboží dvakrát, nebo vás láká jenom sleva? Pokud potřebujete jenom jeden ručník nebo jenom jednu kávu, kupte jednu. Druhá vás sice vyjde levněji, ale pro tento nákup to znamená částku zbytečně navíc. Kupujte zkrátka jen to, co skutečně potřebujete.
  6. Nalezněte na internetu nejrůznější bazary, servery „daruji za odvoz“ a podobně. Mnoho věcí můžete získat zadarmo nebo za velmi symbolickou částku.
  7. Nebojte se návštěv bazarů, antikvariátů a secondhandů. Nemusíte křičet do celého světa, odkud věc máte a navíc na tom není nic špatného. Vy ušetříte a pořídíte často originálnější a hodnotnější zboží, než najdete na pultech značkových obchodů. Navíc bude mít i duši a nějaký příběh na rozdíl od zboží vyráběného po tisících.
  8. Pokud máte rozbitý nějaký předmět, nepodléhejte kdysi platné iluzi, že se více vyplatí oprava než nákup nového zboží. Je to smutné, ale dnešní konzumní doba žene ceny výrobků na absolutní minimum. Pro nás spotřebitele to je ale dobré v tom, že spíše než za opraváře zaplatíme za nový přírůstek do domácnosti. Nejlepší je samozřejmě napřít vlastní síly a opravit si rozbité věci svépomocí, ne vždy je to ale pro nás možné.
  9. Než si pořídíte nějakou novou věc, na kterou nemáte peníze, rozmyslete si to. Mnoho společností vám nabídne nejrůznější splátkové kalendáře. Splácení po malých částkách je možná opticky příhodné, ale ve výsledku nasypete dané firmě svoje peníze zbytečně navíc. Proto si radši šetřete bokem a kupte věc za plnou částku v den, kdy na ní budete mít. Také se tím vyhnete nepříjemnostem v situacích, kdy nebudete mít na splácení dost peněz.
  10. Neplaťte své poplatky prostřednictvím složenek. Poplatek za jednu je cca 30 Kč. Pokud si zařídíte bankovní převody nebo trvalé platební příkazy, bude vás to stát na poplatcích méně.
  11. Při průchodu supermarketem nehledejte pouze v regálech, které jsou ve výši očí. Tam totiž prodejci umisťují ty nejdražší předměty. Často jen o kousek níže nebo výše najdete to, co chcete – a za úplně jinou sumu.
  12. Pokud jste typ člověka, který sleduje letákové akce a jezdí pro nákupy autem či autobusem, spočítejte, kolik dáte za dopravu. Běžné auto stojí na benzínu cca 2,5 – 3 Kč / kilometr. Za jízdenku dáte taky nějaký obnos. A neutratíte tak náhodou více, než kolik ušetříte na akcích?
  13. Pište si rodinné výdaje do zápisníku a na konci měsíce spočítejte, na kolik vás vyšla která kategorie. Nedalo by se ušetřit na jídle? Nezmizely vám tisíce ve zbytečnostech, které vlastně ani nepotřebujete?
  14. Elektrický sporák vás přijde dráž, než jeho plynová alternativa. Je odhadnuto, že hodinové vaření na elektrickém spotřebiči vyjde dvojnásob draho co na tom plynovém. Pořiďte si tedy plynový sporák zkombinovaný s elektrickou troubou.
  15. Zjistěte, kudy vám doma utíká zbytečně ven teplo. Pokud je to jen trochu možné, vyměňte stará okna za plastová a dům či byt nechejte zateplit. Nenechávejte teplo utíkat pode dveřmi pokojů. Buď do všech dveří nainstalujte prahy, nebo mezery utěsněte starými hadry případně ručníkem. Obchody dnes nabízí i estetičtější možnosti řešení, a to například v podobě dlouhých oválných plyšových zvířátek sloužících k umístění právě tam, kde chybí prahy a pode dveřmi táhne.
  16. Nepřetápějte své pokoje, zvlášť, jestli v nich celý den nejste. Pořiďte si termostat, který vám bude regulovat, kdy se pokoje dostanou na vyšší teplotu a kdy je naopak jedno, že je v prázdném pokoji chladněji. Také platí, že než abyste si vytápěli na královskou teplotu, vyplatí se vám raději obléci tepláky a svetry. Dvacet stupňů je doporučované úsporné maximum pro obývací pokoje a dětské pokoje, v kuchyni a na chodbách neuškodí ani 18°C.
  17. Na stěnu za radiátory umisťujte alobal nebo speciální reflexní folie, v jejichž moci je nepouštět teplo ven z obydlí, ale odrážet jej zpátky do obytné místnosti. Přes radiátory pak nepokládejte ručníky či jiné látky a už vůbec si z nich nedělejte úložný prostor. Pozor i na dlouhé záclony nebo závěsy. Také radiátory nezakrývejte skříněmi či jiným nábytkem.
  18. Nekoupejte se ve vaně, ale sprchujte se. To je základní poučka ve chvíli, kdy potřebujete ušetřit na vodě. Udělejte si z koupání pravidelný příjemný rituál například jen jednou, dvakrát týdně, jindy své tělo ale oplachujte sprchou. Krom toho, že ušetříte, je také sprchování více hygienické – smývané nečistoty rovnou odplouvají do odpadu místo toho, abyste se v nich ještě nějakou dobu koupali.
  19. Víte, co je to perlátor? To je rozhodně věc, do které se vyplatí investovat. Perlátor má totiž za úkol sytit vodu bublinkami vzduchu, takže ačkoli se proud vody zdá jako hustý, ne vše je skutečně vodou. Díky tomu nemáte pocit, že byste na sobě nějak šetřili. Ale šetří se za vás!
  20. Kontrolujte, zda vám nekapou kohoutky a neprotéká záchod! Také si můžete na wc pořídit úsporné splachování, které umožňuje regulovat malou / velkou potřebu vody a umožňuje proud vody při splachování kdykoli zarazit.
  21. Pokud žehlíte, žehlete úsporně! Nesnažte se plýtvat elektřinou na žehlení přesušeného prádla. Na druhou stranu příliš mokré také stojí energii navíc. Správný stav prádla před žehlením je takový, kdy žehličkou přejedete přes prádlo, z kterého se sice vynese pára, ale které je po tahu žehličkou už úplně suché.
  22. Uspořádejte si potraviny v ledničce tak, abyste do ní šli vždy na jistotu. Otevírání dveří chladničky na dlouhou dobu totiž stojí zbytečně mnoho elektrické energie.

Tipů, jak uspořit, je daleko více. Každý má určitě nějaký svůj vlastní trik schovaný v rukávu, díky kterému ušetří desítky až stovky korun ročně. Rozhodně je nutné přemýšlet o tom, jak věci děláme a zda by je náhodou nešlo provádět úsporněji. Často je to totiž jen naše pohodlnost a „slepota“, která stojí rodinné rozpočty nejvíce korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články