Exekuce nemovitosti

vydáno 16.09. 2013 • Tipy a rady • zobrazeno 2997x

Veškeré okolnosti spjaté s exekucí jsou velmi stresující. Není proto vůbec na škodu informovat se ještě před tím, než se do takové situace skutečně dostanete. Co tedy exekuce znamená a co si představit pod pojmem exekuce nemovitosti?

Co to vlastně exekuce je?

Exekuce je typem vykonávacího řízení. Definována je jako nucený výkon exekučního titulu, kterým ve většině případů bývá soudní rozhodnutí, notářský nebo exekutorský zápis aj. Cílem exekuce je vyzískat dlužníkův dluh nazpět věřiteli.  Tomu však vždy musí předcházet soudní řízení, až na jeho základech může probíhat samotná exekuce. Exekuci vykonává exekutor, což je fyzická osoba, kterou do funkce jmenoval stát a která byla prověřená od exekutorského úřadu. Veškerá exekutorova činnost ve funkci nesmí být v rozporu s ústavou ani právními předpisy. Exekutor vykonává činnost jako svobodné povolání.

Ve většině případů se při exekuci konfiskuje majetek vyšší hodnoty, např. elektronické přístroje či spotřebiče. Ne vše však exekutor může zabavit. Zařízení, která jsou pro život rodiny nepostradatelná, nebo slouží k zajištění příjmu, exekutor odebrat nemůže. Příkladem takových zařízení můžou být třeba počítač pro programátora nebo motocykl pro kurýra .

Exekuce na nemovitosti

Jednou z možných variant exekuce je exekuce nemovitosti. Ještě než tato situace nastane, musí exekutor zablokovat vaše bankovní účty a vyzkoušet ostatní alternativy vymáhání dlužné částky. K exekuci nemovitosti se přistupuje až v takové chvíli, kdy vaše dostupné prostředky na zaplacení celého dluhu nestačí.

Nejprve musí exekutor vypracovat návrh a ten pak dále putuje ke schválení na příslušný soud. Ve chvíli, kdy je schválen, je exekutorova povinnost o dané věci vyrozumět dlužníka a to písemnou formou. Je třeba si dávat pozor, dopis je považován za doručený, i pakliže adresát nebyl zastižen v lhůtě dané zákonem.

A jak postupovat v případě, že vám byla doručena exekuce na nemovitost? Rozhodně je nutné kontaktovat exekutora, nehledě na to, máte-li na splacení celé dlužné částky či nikoliv.

Je-li vaše nemovitost zabavena při exekuci, exekutor má povinnost vyvěsit na příslušném portále provozovaném exekutorskou komorou oznámení o provedení dražby. Ze zákona před vámi v žádném případě nesmí být dražba zatajena. Ve většině případů se za danou nemovitost vyzíská 2/3 její odhadované ceny.

Cena je stanovena na základě znaleckého posudku vypracovaném nezávislým znalcem. Znalce ustanoví exekutor ještě před samotnou dražbou.

Pokud ani vydražení vaší nemovitosti nestačí k uhrazení celé dlužné částky, přejde se k exekuci dalšího majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články