Internetové bankovnictví - Hitem je banka v mobilu

vydáno 16.09. 2013 • Tipy a rady • zobrazeno 2763x

První bankovní aplikace do mobilu se objevily asi před rokem a půl. Od té doby jejich vývoj značně pokročil a zdaleka není u konce. Ale už dnes mnoho lidí využívá služby, která jim umožňuje „smrsknout“ bankovní přepážku do mobilního telefonu.

Klienti si svým chytrým telefonem stáhnou aplikaci dostupnou například na Apple Store nebo Google Play. A jakmile si mobil zaregistrují v internetovém bankovnictví, tak mohou využívat všech dostupných služeb smartbankingu. Všechny banky nabízejí mobilní aplikace zdarma, ale musíte počítat s tím, že za platby běžně zpoplatněné zaplatíte i v mobilu.

Bance v mobilu patří budoucnost, o tom není pochyb. Jednotlivé bankovní instituce již dnes vymýšlějí další a další aplikace, kterými chtějí klientům a vlastníkům chytrých telefonů zpříjemnit život.

Podívejme se, co banka v mobilu dokáže. Předem je třeba upozornit, že u každé banky je potrfolio nabízených služeb jiné, ale jak již bylo zmíněno, co u bankovních aplikací dnes není možné, to již zítra můžete  vyzkoušet….

Vyhledávání bankomatů

Znáte tu situaci – jste v neznámém městě a nutně potřebujete vybrat peníze. K cizímu bankomatu se vám nechce, protože poplatek za výběr by byl hodně vysoký. Stačí spustit mobilní aplikaci a zadat vyhledávání bankomatů. Ukáže se vám mapa s jejich rozmístěním a když kliknete na označený přístroj, dozvíte se podrobnosti o provozu atd. Podobně je možné hledat i jednotlivé bankovní pobočky. Tuto službu nabízí většina tuzemských bank.

Platby s pomocí QR kódu

Prapodivné kostičkované útvary dnes najdete na mnoha místech, na plakátech atd. Když si kód vyfotíte do mobilu, tak se rázem dozvíte spoustu mnohdy potřebných a zajímavých informací. Dostanete – li fakturu s QR kódem a vaše banka službu podporuje ( v současnosti již většina bank ano ), tak se vám po vyfocení automaticky připraví platební příkaz. Následovat může jeho kontrola a platba jedním kliknutím.

Focení složenek

Složenka ve schránce není příjemnou záležitostí a její platba přes mobil by mohla být navíc nepohodlná, protože opisovat všechna ta čísla do malých okének – to hrozí chybou. Díky službě „snímání složenky“ ji stačí vyfotit a veškeré potřebné údaje se samy přepíší do platebního příkazu. Následná kontrola a zaplacení je maličkost.

Další služby níže popsané jsou stále vyvíjeny a v současnosti je nabízejí pouze vybrané bankovní domy. Je jasné, že vlivem konkurenčního prostředí se možnosti banky v mobilu u jednotlivých poskytovatelů když ne úplně srovnají, tak určitě hodně přiblíží.

Vyhledávání slev

Vaše bankovní karta nabízí velké množství slev, ale vy je nevyužíváte, protože vyhledávání patřičných prodejců, kde byste mohli ušetřit, je zdlouhavý a mnohdy vyčerpávající proces. Když už ale jste na nákupu, tak  klikněte na správnou ikonku v mobilní aplikaci a udejte, v jak širokém okolí chcete hledat vaše „slevové“ prodejce. Na mobilu se vám zobrazí všechny odpovídající obchody dle typu i s adresami a výší poskytované slevy. Potom již není nic jednoduššího než si obchody vyhledat podle mapy.

Vyhledání nejnižších cen

Představte si, že stojíte v obchodě s botami, které se vám hodně líbí – jen jsou dost drahé. Pomoci vám může banka v mobilu. Vyfoťte čárkový kód výrobku a aplikace vyhledá ve všech obuvích stejné zboží za nižší ceny a nakonec prohledá i webové shopy. Celý systém funguje podobně jako internetové srovnávání cen, jen nemusíte znát název výrobku, stačí vyfocení čárkového kódu.

Okamžité cestovní pojištění

Jste v situaci, že se vám naskytla možnost zůstat na zahraniční dovolené o pár dní déle. Jen je třeba si zařídit cestovní pojistku. V mobilní aplikaci si nastavíte období odkdy dokdy, počet osob a další potřebné údaje. Po vykalkulování ceny vyplníte kontaktní údaje pojištěných osob a potřebné doklady s heslem budou zaslány na zadané mobilní číslo a do mailu. Pojištění touto cestou lze sjednat až na následující den.

Nový vzhed platební karty

Někde si vyfotíte nádherný obrázek, který budete chtít mít na platební kartě. Stačí, když  spustíte bankovní aplikaci, umístíte obrazek do návrhu karty a dokončíte proces. Následně vyplňte e-mail a číslo účtu, ke kterému chcete kartu vydat. Potvrzení o přijetí žádosti a schválení požadavku vám dorazí zpravidla do dvou dnů. A už jen stačí s potvrzením navštívit pobočku banky a o kartu požádat. Nová karta bývá hotova do deseti dnů.

Služba „platím a neznám účet“

Potřebujete někomu zaplatit nějakou částku ( například dluh ) a neznáte číslo jeho účtu? Pro banku v mobilu ani toto není problém. Stačí znát telefonní číslo a e-mail. Tuto službu zatím není možné nikde vyzkoušet, ale některé banky ji chystají do uvedení.

Bankovní aplikace již dnes zvládne vše, co běžný uživatel potřebuje. Pro lidi se smatrphonem je to více než dobrá věc, protože není špatné mít důležité údaje stále u sebe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články