Investice do perel

vydáno 17.09. 2013 • Investice • zobrazeno 5441x

Máte zkušenosti s investicemi a hledáte, kam vhodně uložit svoje peníze? Mnozí jistě ani neslyšeli o možnosti investovat peníze do perel. Investice do zlata, stříbra či drahých kamenů je mnohem známější pojem, ale co perly? Perly jsou na pohled krásné a navíc jejich cena neustále narůstá. Jeví se jako poměrně vhodná alternativní investice pro lidi, kteří hledají možnost, kam by uložili svoje peníze. Mořské a sladkovodní perly pocházejí z velké části z Oceánie a Asie. V současné době je největším producentem na světě Čína, která dokáže pokrýt zhruba devadesát procent celosvětové produkce. Kolem sedmdesáti procent z objemu výroby pak Čína každý rok vyveze do jiných států světa jako surovinu potřebnou k dalšímu zpracování. Perly v současnosti prožívají svůj boom z důvodu, že investoři hledají alternativní možnosti na uložení peněz.

U většiny drahých kovů včetně diamantů se dá zvolit mezi několika způsoby investování. Dá se pořídit cenný papír, jehož hodnota závisí na ceně kovu, takže se v podstatě jedná o takzvanou nepřímou investici. Drahá kov se ovšem dá nakoupit přímo fyzicky. To ovšem u perel neplatí, jelikož pokud se rozhodnete investovat do perel, musíte si jednotlivé kousky nakoupit fyzicky, protože nepřímá metoda se tu vůbec nevyskytuje.

Hodnota perly je určena jejím tvarem. Kulaté perly jsou mnohem dražší než ty, které jsou podélné. Velmi důležité pro určení ceny je také to, jak moc se perla leskne a zda nemá na svém povrchu nějaký kaz. V zásadě jsou mořské perly dražší než perly sladkovodní. Velice vysokou investiční hodnotu mají čistě přírodní perly nalezené ve volné přírodě. Ty nejkvalitnější perly ovšem představují pouhých pět procent z celkového světového objemu. Jejich cena se pohybuje většinou mezi sedmi tisíci až sedmdesáti tisíci korun. Za levné čínské perly se však dá zaplatit i něco kolem sta korun.

Pokud hodláte uložit peníze do perel, můžete si pořídit třeba prsten nebo náhrdelník s perlami. Ceny takových náhrdelníků z přírodních perel se mohou pohybovat v řádu milionů korun. Velice kvalitní šperky z perel vyrábí třeba japonská společnost s názvem Mikimoto. U nákupu šperků neplatí vždycky zásada, že vyšší cena znamená zároveň i vyšší kvalitu. Mnoho obchodníků totiž zneužívá toho, že se zákazníci v perlách příliš nevyznají. Srovnání cen určitě také nenapomáhá to, že vlastně vůbec neexistuje žádný cenový index perel. V současné době můžete najít perly ve formě šperků v některých klenotnictvích. 

Nevýhodou investice do drahých kamenů, a tedy i do perel a perlových šperků, je v České republice poplatek, kterým je daň z přidané hodnoty. Investiční zlato je sice od daně z přidané hodnoty osvobozeno, ale to samé neplatí u drahokamů. Při nakupování se určitě vyplatí si vyzkoušet prodavače, jestli opravdu rozumí tomu, co prodává. Vhodné je se ho zeptat na typy perel a rozdíly mezi nimi. Sladkovodní perly jsou levnější, protože perlorodky ve sladké vodě produkují více perel, zatímco péče o perlorodky v moři je mnohem náročnější, s čímž je spojena vyšší finanční náročnost. Při nákupu mořských perel je dobré se informovat na přibližnou tloušťku vrstvy perleti, jelikož to vyjadřuje dobu, během níž perly v perlorodce vznikaly. Na veškeré takové informace máte určitě nárok a pokud by se prodavač začal vymlouvat, nic u něho nenakupujte a poohlédněte se raději jinde. 

Seriózní prodavač perel v našich podmínkách by určitě měl mít ke každému šperku expertní certifikát vydaný Českou gemologickou laboratoří. Dobrý prodejce se pozná i podle toho, že dokáže perlový šperk upravit přímo na míru podle žádosti a dokáže informovat zákazníka o tom, jak by měl o šperk pečovat a nabídne také převléknutí perel v budoucnu.

Kvalita perel se hodnotí obdobně jako cenné papíry za pomoci známkovacího systému. Známkování ovšem není pro prodejce závazné a nedá se objektivně nijak změřit. Perly, které se pod jedním označením někde prodávají, můžete jinde dostat pod označením úplně jiným. Rozhodně by si zákazník měl nejprve perly pořádně prohlédnout. Nedokonalosti na perlách se často schovávají v místech, kde je perla provrtaná. Pokud by perla nebyla dostatečně kvalitní, brzy se na tomto místě začne odlupovat perleť. 

Takové perly pak nejsou ani pěkné, a dokonce ani cenné. Kvalitní šperk se navléká na pevnou šňůrku s uzlíky mezi jednotlivými perlami a je zakončen uzávěrem s pojistkou. Perly jsou k uzávěru uvázány speciální technikou takovým způsobem, aby na uzávěr plynule navazovaly. Uzlíky na jednotlivé perly přesně doléhají a perly se mezi nimi neposouvají. Perly se díky tomu vzájemně nemohou poškrábat a když se náhrdelník roztrhne, tak se nestihnou ani rozsypat, což je také výhodné. 

Opravdové perly mají zvláštní lesk, jenž je způsobený rozdílnými odrazy světla na jednotlivých vrstvách perleti. Umělé perly naopak svým leskem evokují sklo a jejich lesk je jednotvárný. Pravé perly též mívají při důkladnějším pohledu viditelné tvarové a povrchové nedokonalosti. Pravé perly se při oděru chovají, jako kdyby měly na svém povrchu vrstvu z jemného písku, zatímco ty uměle vytvořené po sobě hladce kloužou.

Přírodním perlám se též říká perly orientální a vznikly bez lidského zásahu. Mají ve většině případů nepravidelný tvar a na jejich povrchu se občas objevují rozmanité skvrny, zploštění a výstupky. Takové perly jsou cennější, jelikož jejich výskyt v lasturách je poměrně náhodný a nepravidelný. Kultivované perly, které se pěstují, vznikají tím, že se do přibližně tři roky staré perlorodky strčí tělísko z pláště dárcovského mlže, které se po vyprovokování obranné reakce začne postupně obalovat perletí. Mořské i sladkovodní perly mají různé zabarvení. Některé perly se dokonce pro zvýšení prodeje ještě dodatečně zbarvují speciálními barvami. Umělé perly jsou pouhé atrapy ze skla a jsou potaženy perlovou esencí. Tyto umělé perly jsou vyplněny voskem. V každé vyspělé zemi na celém světě se nachází gemologická laboratoř, která zkoumá a posuzuje pravost a kvalitu šperků, perel či drahých kamenů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články