Jak investovat do stříbra. Vyplatí se tato investice?

vydáno 16.09. 2013 • Bankovní účty • zobrazeno 3164x

Investice do drahých kovů se v poslední době zdá být zajímavou možností. Pro české investory se sice zlato pohybuje na vyšší příčce než stříbro, ale prvek s chemickým označením Ag patří též k dobrým uchovatelům hodnot a je jakousi pojistkou proti inflaci. Z celkového objemu investic do drahých kovů u nás má stříbro zhruba jen necelých třicet procent. Nejčastěji se fyzicky stříbro pro investiční účely drží ve Spojených státech amerických, na Středním východě či v některých zemích v rámci Asie. Pokud se zaměříme na investice do stříbra v Evropě, pak vedou severské země. V České republice prozatím vládne zlato, ale díky celosvětovému nárůstu popularity investic do stříbra se i u nás začíná postupně měnit situace.

Stříbro patří mezi kvalitní komoditu, nicméně i přesto do něj investuje jen asi setina procenta celé lidské populace. Investice do stříbra je poměrně rozumnou záležitostí. Jeho cena má sice občas různé výkyvy, ale stříbro v sobě snoubí výhody drahého kovu a také má průmyslové využití. A to je právě největší rozdíl mezi zlatem a stříbrem. Stříbro je totiž druhá nejpoužívanější komodita v průmyslu vůbec, což se rozhodně o zlatu říci nedá. Bez stříbra se neobejde ani výroba automobilů, baterií, léků, elektroniky či fotografií. Tím samozřejmě výčet zdaleka nekončí. Celých pětaosmdesát procent celosvětové spotřeby stříbra spadá hlavně na průmysl a na investice zbývá jenom patnáct procent celosvětové produkce.

V současnosti se stříbro těží hlavně jako příměs. Tři čtvrtiny světově vytěženého stříbra se produkují v dolech, jež se primárně zaměřují na úplně jiný průmyslový kov a stříbro je zde jen vedlejším produktem. I z toho důvodu není vůbec snadné zvýšit jeho těžbu, která z dlouhodobého hlediska neustále zaostává za jeho spotřebou. Třeba jako vhodný příklad poslouží rok 2010, kdy bylo spotřebováno v průmyslu o 143 milionů uncí stříbra více, než kolik ho vůbec bylo vytěženo. A rozhodně to není ojedinělý případ, protože vyšší spotřeba trvá mnohem delší dobu. Díky optimističtějším statistikám o rezervách se předpokládá, že při současné produkci dojde k vytěžení stříbra zhruba za dvacet let, což je poměrně blízká budoucnost. Jestliže by se zastavila těžba ihned, všechno vytěžené stříbro by došlo už během pouhých čtyř měsíců, což je neuvěřitelné rychlost.

Na začátku těžby drahých kovů byla v některých státech cena stříbra i na vyšší úrovni, než cena zlata. V současnosti je to ovšem úplně naopak a cena zlata je přibližně padesátkrát vyšší, než jaké je cena stříbra. Jedná se ovšem o podivnou situaci, protože zásoby stříbra jsou asi tak osmkrát menší, takže cenu stříbra můžeme označit za podhodnocenou. Ještě ke všemu se stříbro díky využití v průmyslu spotřebovává poměrně rychlým tempem a nestačí se takovou rychlostí ani vytěžit. Kvůli vysoké votalitě a zatížení daní z přidané hodnoty by se mělo stříbro vnímat určitě jako investice do budoucnosti s dlouhodobou návratností.

Na rozdíl od dalších komodit se dá do stříbra investovat přímo. Nejjednodušší formou je nakoupení stříbrných slitků a cihel, jejichž hmotnost se udává v trojských uncích. V Evropě se u stříbra můžeme setkat i s hmotností uvedenou v gramech. Mezi známé světové výrobce můžeme zařadit třeba firmu Johnson Matthey, což je nejstarší rafinerie drahých kovů na celém světě. Za dvacetigramový slitek se zaplatí suma kolem tisíce korun. Často se prodávají investiční slitky o váze pět set a tisíc gramů. Ten menší se prodává přibližně za čtrnáct tisíc korun, zatímco ten větší si můžete pořídit zhruba za dvojnásobek. 

Dodací lhůta se pohybuje přibližně ve dvou týdnech po dokončení objednávky. Nákupní cena je však orientační, protože se samozřejmě mění každý den v závislosti na vývoji cen na světových burzách. Další možnost představuje nákup dostatečně velkých slitků na splátky. Takovou službu ovšem dávají k dispozici jenom některé renomované společnosti, které kromě prodeje drahých kovů zajišťují také investiční poradenství v oblasti zlata a stříbra. Dalším způsobem fyzického nákupu stříbra jsou mince, které mají většinou hmotnost jedné trojské unce. Jedna trojská unce má zhruba třicet gramů. 

Hlavní důraz se klade na obsah ryzího stříbra, a proto bývá povrchová úprava o něco horší než v případě sběratelských mincí. Investiční mince se vyrábí po celém světě a existuje celá řada různých mincoven. Mezi nejznámější firmy patří rakouská Wiener Philharmoniker či americký společnost Silver Eagle. Za jednouncovou stříbrnou minci se zaplatí kolem jednoho tisíce korun. Nákup fyzického stříbra je sice z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější, nicméně investovat se dá i do stříbra tzv. papírového. Pořídit si tedy můžete třeba indexové akcie, či fondy, které se přímo vážou na cenu stříbra.

Ovšem ani při investici do stříbra nesmíte zůstat bez zvýšené pozornosti, protože si musíte dát pozor, abyste si nepořídili padělky. Nejbezpečnější je nákup fyzického kovu ve formě investičních slitků či mincí od prověřených společností, které prodávají stříbrné slitky mezinárodního standardu Good Delivery a které mají přímého dodavatele produktů z mincovny a z burzy. Také se vyplatí si najít společnost, která kromě prodeje kovu zajistí i dlouhodobé profesionální poradenství a pomůže s poskládáním vhodného investičního portfolia. Kvalitní firma pak nabízí i zpětný odkup. Rozhodně byste se neměli zapomenout informovat o pravidlech a zárukách zmíněného zpětného odkupu. 

Dávat dobrý pozor si musíte hlavně na podezřelé prodejce, kteří nejsou zapsaní v obchodním rejstříku a dávají výhodné nabídky na internetových aukcích. Prodávat stříbro v tu chvíli může kdokoliv a existuje zde zvýšené riziko, že si pořídíte padělek. Podezřele levným nabídkám byste se též měli vyhnout, protože nikdo své zboží neprodává vědomě se ztrátou. Stříbro se z globálního pohledu jeví jako dobrý uchovatel hodnoty a ochrana peněz před inflací. Výhodou je i vysoká likvidita stříbrných slitků a také fakt, že výnos z investice není u fyzických osob daněn. Pro někoho může být výhodou i anonymita investice. K nevýhodám naopak patří, že nákup je zatížen daní z přidané hodnoty a skladovací náročnost je trochu vyšší, pokud se rozhodnete investovat více peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články