Jak můžeme získat věci zadarmo?

vydáno 12.11. 2013 • Tipy a rady • zobrazeno 4503x

Ve finanční krizi se možná v průběhu života ocitlo mnoho z nás. A tím není nutno zvát pouze ty situace, kdy nám na dveře klepe exekuce a nemáme pro rodinu co do úst. Někdy nás postihne jen menší nebo krátkodobější finanční tíseň, kdy si zkrátka a jednoduše jenom nemůžeme pořídit takové vybavení nebo takové potřeby, které zrovna nutně pohledáváme. Díky internetu a dobrých srdcí ostatních lidí ale pro nás existuje cesta z tísně ven.

Doba, kdy každý toužil utržit co největší peníz za každou hloupost v domácnosti, které se chtěl zbavit, je, zdá se, už trochu za námi. Vedle prodejních portálů a internetových bazarů totiž existuje mnoho takových webových stránek, na kterých naleznete věci zdarma – za předej či za odvoz.

Ačkoli byste možná čekali, že díky takové „instituci“ si dopomůžete jenom k „harampádí“, které byl jen někdo líný odnést na smetiště nebo do sběrného dvora, je takový názor mylným. Mnoho lidí v současné době kapitalistické společnosti renovuje své byty či domy, a nejlépe jim je, když starý nábytek ještě dojde nějakého užitku. Na smetištích už takhle končí až moc výrobků, které ještě mohly udělat někomu radost nebo někomu dobře posloužit.

Při hledání na internetu proto zadávejte do vyhledávače hesla typu „za odvoz“, „vše za odvoz“, „nevyhazuj to“, „daruji“, „věnuji“ a podobně. Budete sami překvapeni, kolik takových inzerátů existuje, a kolik jich denně (ba i každou hodinou) přibude nových!

Krom toho také můžete do svého pole zájmu postavit i Facebook. Ani ten dnes už neslouží jen profilům nejrůznějších lidí a kamarádů, ale dobře zastává i „prodejní“ nebo inzertní funkci. Bazarů pod hesly „bazar“, „daruji“, „vyměním“ a podobně, naleznete také spoustu. Obzvlášť dobře na tom budou maminky těch nejmenších – bazárky pro miminka zkrátka momentálně „frčí“. Filosofie takových počinů tkví většinou v tom, že vy něco zdarma někomu, a někdo jiný zdarma vám. Případně se jedná o prodej za symbolické ceny.

Pokud by ani facebookové stránky neukojily vaši touhu získat něco užitečného za nulový peníz, můžete vyzkoušet i klasickou cestu. Vytiskněte stručný inzerát o tom, co přesně sháníte, udejte na viditelné místo kontakt na sebe (telefonní nebo e-mailový) a rozvěste takový inzerát po okolí kolem vašeho obydlí. Budete možná zaskočeni, jak hodné lidi kolem sebe máte. Z vlastní zkušenosti se zařizováním bytu na počátku takřka jen s holými stěnami mohu říci, že internetové portály a inzeráty po okolí mi pomohly vybavit domácnost i takovými předměty, jako je funkční elektrický sporák, pračka, stůl, židle nebo šatní skříň mající přes dva metry na délku.

Buďte však na pozoru, abyste nenaletěli někomu, kdo se jen touží nečestnou cestou zbavit něčeho, pro co sám nemá odvoz. I když vlastně žijete z dobrodiní cizích, nechte si přebíraný předmět předvést nebo si jej důkladně prohlédněte. Můžete to udělat i cestou, kdy dárce neurazíte. Opravdový zájem o věc přeci potěší, a pokud dárce nemá čisté svědomí, zpravidla to poznáte na jeho chování. Pokud mohu opět uvést svoji zkušenost, touha mít věc zdarma se mi nevyplatila jen jedenkrát...

Pro jinou metodu zisku věcí zdarma lze jmenovat i tu již více v terénu. Ne každý na ni má žaludek, i když v principu jde o totéž. Lidé se často zbavují věcí tím, že je odloží vedle kontejnerů na směsný odpad. Nemusíte se cítit provinile, když si takovou věc odtamtud odnesete. Kdyby z vás bývalý majitel předmětu či nábytku chtěl pomyslně „udělat bezdomovce“, vhodil by předmět přímo do odpadní nádoby. Sama jsem se setkala například s tím, že vedle kontejneru ležela mikrovlnná trouba a na ní lihovým fixem stál nápis „funkční“. Já bohužel neměla možnost tento elektrospotřebič odnést, avšak věřím, že se ještě stihl dostat do rukou, které byly za takový objev jistě vděčné.

Dalším případným způsobem je udělat si výlet po sběrných dvorech, nebo usmlouvat velké řetězce s nábytkem, aby vám zboží dali, namísto aby jej rozřezali na kusy a vyhodili. Je to smutný fakt a dopad společnosti přesycené tržní ekonomikou, ale je to pravda. Zboží byť se sebemenší výrobní vadou nebo zboží vybledlé v důsledku vystavení ve výloze končí tímto smutným osudem. Případné konexe na někoho z pracovníků takových společností by mohly ve vyjednávání snad pomoci. Moc bych vám přála, aby to tak bylo a pevně věřím v obrat právního smýšlení státu nebo ekonomického smýšlení velkých korporací.

Tento článek si kladl za cíl představit vám několik cest, kterými je možné dobrat se nábytku a jiného vybavení (například elektronika, pokojové rostliny, nádobí, ale i ploty nebo suť a podobně) bez „prolití“ jediné kapky v podobě peněz. Pokud alespoň někomu z vás usnadní cestu z finanční tísně, byl tento článek přínosný. A vám ostatním snad načrtl možné cesty k tomu, jak si něčím zdarma udělat radost nebo jak si jakkoli přilepšit. Přeji tedy mnoho radosti z nových věcí!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články