Jak na správný výběr hypotéky?

vydáno 16.09. 2013 • Půjčky a hypotéky • zobrazeno 3384x

Chtěli byste konečně bydlet ve vlastním, ale finanční situace vám to nedovoluje? V takovém okamžiku se tu skýtá možnost vzít si hypotéku. Tato služba je dnes nabízena mnoha společnostmi bankovního i nebankovního charakteru, jak ale poznat tu hypotéku, která by byla výhodná konkrétně pro vás? Právě správný výběr hypotéky je velmi zásadní, proto svou volbu velmi dobře uvažte.

Hypotéky a výběr mezi nimi

Pod pojmem hypotéka se skrývá dlouhodobý finanční úvěr, za jehož splácení ručíte zástavou nemovitosti na území ČR, a který vám bude poskytnut za účelem bydlení.  Setkat se ale můžete i s trochu jiným typem hypotéky, ta už na potřeby bydlení určena být nemusí, pak jí ale nazýváme hypotékou americkou.

Až se skutečně pro hypotéku rozhodnete, budete mít na trhu služeb z čeho vybírat. Zřídit si ji můžete i u nebankovní společnosti. K takové volbě se většinou uchylují ti, kteří hypotéku vyřizují na poslední chvíli. S takovou společností je také daleko reálnější šance, že hypotéku skutečně dostanete, avšak většinou jen do částky 60% z nemovitosti, kterou ručíte.

Každá hypotéka se prezentuje jako ta nejvýhodnější, ale jak skutečně poznat tu, která opravdu takovou je?

Pomoc od finančního poradce

S výběrem hypotéky si můžete nechat pomoci od objektivního a nezávislého finančního poradce, na dnešním trhu není o takové poradce nouze.  Je ale třeba vybrat takového, jenž na svém portfoliu uvádí, že vyřizuje všechny možnosti hypoték.  Jen tímto způsobem získáte skutečnou jistotu, že po zřízení hypotéky nenajdete hypotéku ještě výhodnější.

Při správném výběru poradce si také ulehčíte od zdlouhavého a mnohdy komplikovaného vyřizování formalit, po domluvě vám totiž poradce s nimi může pomoct. Tak se vyhnete náročné administrativě a k tomu ušetříte čas i peníze.  

Kalkulace hypoteční kalkulačkou

Jednotlivé varianty hypotéky si můžete velmi dobře zhodnotit také pomocí hypoteční kalkulačky. Tento nástroj vám dopomůže k lepšímu zorientování se mezi jednotlivými možnostmi hypoték a vybrání si té nejlepší z nich.  S hypoteční kalkulačkou získáte velmi snadno přehled o jednotlivých hypotečních splátkách, stačí jen zadat několik základních údajů o vámi vybrané hypotéce. Udělejte si výpočet pro více variant a s výsledkem objektivně zvažte své možnosti.

Zaměřte se na to, jak se s různě zadávanými parametry mění velikost splátek. To vám pak dopomůže k rozhodnutí, jaká výše splátek pro vás bude nejlepší a zda máte například dát přednost delší době splatnosti či fixaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články