Každý, kdo někdy pracoval, určitě přemýšlel nad tím, že by nebylo úplně špatné, aby za svou kvalitně odvedenou práci dostával lepší platové ohodnocení. Ale požádat zaměstnavatele o zvýšení platu – to už chce trochu odvahy a drzosti. Rozhodnete-li se navštívit svého šéfa se žádostí o zvýšení platu, je dobré se dobře připravit.
Jak požádat o zvýšení mzdy
Je nutné mít takovou žádost opodstatněnou a také vybrat vhodný okamžik. Je jasné, že nikoho asi nepotěší okamžik, když je požádán, aby vydal ze svých zásob více peněz, než kolik byl zvyklý. Je proto dobré žádost nepodcenit a mít v záloze dostatečně pádné argumenty. O zvýšení pravidelného měsíčního platu je možné požádat buď písemně, nebo lépe osobně.
Písemná žádost o zvýšení platu
Začněme s písemnou žádostí o zvýšení platu. Existuje oficiální dokument (je nazván písemná žádost o zvýšení měsíční mzdy), který je určený přímo k rukám ředitele společnosti, případně jedné z jejich divizí. Když zapátráte na internetu, určitě najdete hned několik vzorů, jak by měla taková žádost vypadat. Obecně platí, že v hlavičce dokumentu musí žadatel uvést adresu společnosti, v níž pracuje a také jméno a příjmení osoby, kterou žádá o zvýšení platu.
Nesmíte zapomenout ani na přesné datum sepsání vaší žádosti. V ústřední části svého dopisu uveďte, proč vlastně žádáte firmu o zvýšení platu. Je třeba si uvědomit, že to, jestli vám firma vyhoví, záleží hlavně na této části dopisu. Vyvarujte se proto jakýmkoliv chybám. Zejména se vyvarujte chybám gramatickým a stylistickým. Dbejte na to, aby žádost vyzněla profesionálně a hlavně přesvědčivě. Neopomeňte ani lidskou stránku celé věci.
Uveďte funkci, jakou ve firmě vykonáváte a zdůrazněte své pracovní úspěchy. Uveďte i to, pokud jste si zvýšili kvalifikaci nějakými kurzy – jazykovými, informatickými atd. I to může mít vliv na to, jestli vám vedení firmy vyhoví. Připojte k žádosti také doklad o absolvování kurzu. Nebojte se zmínit také případnou ochotu pracovat nad rámec vašich povinností – pokud jste třeba zaskakovali za svoje nepřítomné kolegy.
Pracujete-li jako manažer nebo jiný vedoucí pracovník, připomeňte vedení vaše zdárně dokončené projekty. To by mohl být silný argument pro zvýšení mzdy. Pokud ve firmě již nějakou dobu působíte, poukažte na tento fakt. Obzvláště, pokud ve firmě pracujete již několik let a všechny své povinnosti bezchybně vykonáváte. Uveďte i počet let odpracovaných ve firmě. I to by mohlo na vedení pozitivně zapůsobit a vy byste se dočkali zvýšení platu.
Poukazujte na všechny vaše zásluhy o chod firmy, jako je třeba školení zaměstnanců apod. Pokud máte skutečně vážný, osobní důvod ke zvýšení platu, můžete ho ve stručnosti uvést. Dbejte ale na profesionalitu, opačný přístup by pravděpodobně nevedl k úspěchu. Uvědomte si, že nejste žádný prosebník, ale člověk, který ve firmě odvádí dobrou práci, kterou je třeba adekvátním způsobem ohodnotit. Nezapomeňte do textu napsat částku, kterou byste chtěli dostávat. Nemáte-li jistotu, o kolik můžete žádat, zkuste nahlédnout do Zákoníku práce, kde naleznete třídění platových tarifů podle platových tříd a stupňů. V závěru se rozlučte, poděkujte a nezapomeňte se podepsat a uvést své kontaktní údaje. Nejideálnější je podat žádost v době zvýšených pracovních úspěchů.
Důvody pro zvýšení platu
Chcete-li požádat o zvýšení platu, je třeba mít nějaký pádný důvod. Zvýšení mzdy totiž odráží skutečnost, že jste firmě prospěšní nebo že jste si třeba zvýšili kvalifikaci. Jedním z důvodů pro zvednutí platu může být skutečnost, že uplynula zkušební doba a vy jste se osvědčili. Pádným důvodem je vzdělávání. Dodělejte si vysokou školu a zkuste o zvýšení platu požádat. To samé se dá říct o splnění rozšiřujících kurzů – práce s počítačem, finanční kurz apod. Zkuste taky požádat o vyšší plat, pokud máte za sebou více úspěšných projektů.
Jakmile má díky vám společnost vyšší obrat, určitě se vyplatí zažádat si o zvýšení platu. Pokud se osvědčíte ve vedení svěřeného týmu, máte také možnost zkusit si zažádat o více peněz. Písemná žádost má samozřejmě svoje výhody, ale při jejím vyřizování nemůžete reagovat na výtky a případné dotazy, takže není mnoho šancí případný výsledek zvrátit. Jestliže si navíc nejste úplně jisti stylistikou či gramatikou, bude lepší zkusit žádat o více peněz ústně. Jednou z možností při ústním rozhovoru je naznačení, že v případě negativního výsledku byste mohli přejít do jiné firmy. Ale takový nátlak použijte s rozumem a pouze v případě, že máte šanci opravdu jinou práci sehnat!