V dnešní době je velice jednoduché si půjčit peníze. Jakmile se rozhodnete si peníze půjčit, můžete se vydat do kterékoliv banky, a pokud splníte všechny její podmínky a půjčka je vám schválená, můžete si za půjčené peníze pořídit, cokoliv potřebujete. Ještě před samotnou žádostí o půjčku byste si ale měli dobře promyslet všechny aspekty svého rozhodnutí.
Hlavně byste měli být schopní půjčku splácet. Na splátky by neměly padnout veškeré vaše finance, které by vám následně chyběly na základní potřeby. Teprve až se ujistíte, že vám půjčka nezpůsobí finanční potíže, byste měli začít o žádosti přemýšlet. Jestli vás v bance odmítnou, načež vás odmítnou i v druhé a třetí, měli byste přemýšlet, jestli by vaše situace nešla řešit jinak. Banky moc dobře vědí, proč mají tak přísně nastavená kritéria. Slouží k tomu, aby banky nepůjčily někomu, kdo by se dostal půjčkou do potíží a nebyl by schopen splácet. S takovým člověkem by banky měly jedině problémy a musely by peníze složitě vymáhat, až by nakonec musely povolat exekutora. Banky o takové problémy nestojí, proto se nedivte, že když máte finanční problémy, tak vám žádost zamítnou. Jakmile se tak stane, u další banky to ani nezkoušejte. Sice se ještě nabízí možnost půjčit si od nebankovních společností, bohužel zde narazíte nejen na neskutečně vysoké úroky a sankce, ale i na spoustu nepoctivců, kterým jde jen o jejich vlastní výdělek. Když někdo nesplácí, jsou šťastní a vy tak zaplatíte několikanásobně více, než jste si půjčili. Když vám nepůjčí banky, znamená to, že nemáte dostatek financí na splácení. Jak chcete tedy platit úroky a sankce, když nemáte ani na splátku? Jedná se o nejkratší cestu do dluhové pasti, která většinou končí návštěvou exekutora. Jak si tedy půjčit tak, abyste se nemuseli tohoto tragického scénáře obávat? To se dočtete v mnoha bodech následujícího článku.
1) Raději si půjčujte jedině u bank. Díky jejich přísně nastaveným kritériím zjistíte, zda jste schopní své závazky splácet a nedostat se do finanční pasti.
2) Pokud nechcete nebo nemůžete si u bank půjčit, a chcete si půjčit u společnosti nebankovní, vybírejte si pouze ty spolehlivé. Některé jsou na finančním trhu dostatečně dlouho, jsou ověřené, proto se nemusíte bát skrytých poplatků nebo vysokých sankcí v případě pozdějšího splácení.
3) Pokud jste někdy v minulosti spláceli půjčku, vyhledejte své bývalé věřitele a nechte si potvrdit, že jste vždy spláceli včas a nemáte už žádný dluh. Budete mít důkaz, že jste vše uhradili a nemůže se vám pak stát, že po vás bude chtít věřitel zaplatit ještě jednou.
4) Veďte si pečlivé záznamy o všech svých platbách a uchovávejte si historii transakcí z vašeho účtu. V případě, že by vás věřitel obvinil z nezaplacení, máte důkaz, že jste platbu odeslali.
5) Neberte hned první nabídku, na kterou narazíte. Nabídky porovnávejte a vyberte si vždy tu, která je nejen nejvýhodnější, ale i tu, kterou nabízí solidní a značková společnost.
6) Nikdy nic nepodepisujte pod tlakem! Nátlak si nemusíte nechat líbit, a i když vás bude někdo přesvědčovat, že podepsat musíte, jinak propásnete výhodnou nabídku, nikdy nenechte zvítězit nátlak nad zdravým rozumem.
7) Pokud si chcete půjčit peníze, nedělejte toto rozhodnutí sami, ale vždy se poraďte s někým jiným. Nezaujatý člověk, který není ve složité finanční situaci, mnohem lépe rozpozná případné nesrovnalosti v nabídkách.
8) Když společnost, od které si budete chtít půjčit, nebude chtít zkoumat, jak jste dříve zvládali splácet své finanční závazky, raději od ní dejte ruce pryč.
9) Nikdy nepodepisujte smlouvu ihned a ve spěchu. Nejprve si požádejte, abyste si mohli vzít smlouvu domů a pečlivě si ji pročtěte! Jestli vám poskytovatel půjčky tuto možnost neposkytne, je zde velká pravděpodobnost, že se ve smlouvě nacházejí nějaké nekalosti. V takovém případě poskytovatel potřebuje, abyste podepsali ihned na místě, kdy jste rozhození a rozptýlení zaměstnancem, který s vámi smlouvu sepisuje. Od takového poskytovatele ruce pryč!
10) Jakmile se objeví nečekané problémy se splácením, na nic nečekejte a okamžitě informujte poskytovatele půjčky. Nečinnost nic nevyřeší, spíš vám přidělá problémy. Jakmile budete hned reagovat, bude poskytovatel mnohem více ochotný domluvit se na snížení měsíčních splátek nebo splátkových prázdninách.
11) Vždy se zajímejte, kolik ve skutečnosti společnosti poskytující půjčku zaplatíte. Jen tak se vám nemůže stát, že v závěru přeplatíte půjčku až několikanásobně.
12) Nabídka na finančním trhu je veliká, proto si nechte vypracovat víc, než jenom jednu nabídku půjčky. Doma si pak vše pečlivě porovnejte a rozhodněte se, která varianta bude nejvýhodnější právě pro vás.
13) Pokud splácíte více půjček od několika poskytovatelů, zauvažujte o refinancování půjček u jedné společnosti. Ne vždy je ale refinancování půjček do jedné úplně nejvýhodnější, proto si raději vše řádně propočítejte. A i když už máte půjčku refinancovanou, zajímejte se, zda by se u jiného poskytovatele nedalo refinancovat ještě výhodněji. V případě refinancování se vždy prodlužuje doba splácení, proto na to nezapomínejte!
14) Zaměstnanci poskytovatele půjček svém zaměstnavatele vždy vychválí do nebe, proto si sežeňte i nezávislý názor. Pročtěte si diskuzní fóra, kam přispívají lidé, kteří už mají s danou společností své zkušenosti, a rádi se o ně dělí s ostatními. Třeba díky nim zjistíte, že nabídka, která vypadala až zázračně, není vůbec výhodná a vy jenom proděláte.
15) Poznamenejte si konec splatnosti půjčky! Splatnost nekončí automaticky, ale vaším aktivním jednáním.
16) Poskytovatel se vás většinou bude snažit přesvědčit, abyste si půjčili větší částku, než opravdu potřebujete. Nenechte se nikdy zviklat, i když bude nabídka vypadat sebevýhodněji! Nakonec budete muset po několik následujících let splácet vy, a nikdo vám s tím nepomůže.