Jak ukládat něco málo ze svého příjmu? Zde jsou tipy jak uspořit

vydáno 16.09. 2013 • Tipy a rady • zobrazeno 2761x

V dnešní době mnoho lidí žije od výplaty k výplatě. Někdy je to tím, že prostě finance nestačí na chod domácnosti a vychází vám to doslova do koruny. Někdy je to také tím, že si rádi dopřáváte různé věci a různá potěšení. V dnešní době moc lidí nešetří a nemyslí na "horší časy". Ovšem pak ony "horší časy" přijdou a co? Vy nemáte našetřeno a stojíte před velkým problémem a je potřeba jej řešit. Proto je určitě mnohem lepší mít rezervu. Nikdy nevíte, co přijde a nač peníze budete potřebovat. Pokazí se vám lednice, pračka, televize. Ztratíte práci, přijde dlouhodobá nemoc a podobně. A peníze jsou ihned potřeba, ale na účtu či doma v obálce nic není. V takovém případě sáhnete po půjčce či po něčem podobném a zapadáte tak do dluhů a podobně.

Proto je dobrá určitě nějaká finanční rezerva. Alespoň ta minimální, kdy víte, že vám to váš rozpočet tak úplně nezatíží, nezruinuje vás to. Finanční rezerva je dobrá věc, ovšem ne všichni umí šetřit a ukládat peníze. Ti co to umění, zase neumí vydržet a pokud jsou nějaké finance našetřeny, ihned je potřeba je utratit a rozfofrovat. Za zdánlivé zbytečnosti. Kupujete nový typ telefonu, nový fotoaparát, ženy obvykle kupují oblečení, boty, kabelky a podobně. Muži zase nové notebooky, počítače, nářadí, hry a podobně. Zkrátka každý si koupí to, co potřebuje. To ovšem není to pravé řešení.

Máte pocit, že našetřit není z čeho? Že se budete muset hodně omezovat a těch pár drobností, které vás činí spokojenými, a šťastnými si nechcete odepřít? Máte pocit, že pokud i to málo dáte bokem, nic vám z toho života nezbyde? Se spořením se zkrátka musí začít a nejlépe ihned. Ne až od příštího měsíce, až od příští výplaty, až si koupím to či ono. Vždycky se totiž najde něco, co je dobré koupit a proč šetřit až od příštího týdne, měsíce, roku. Ideální je údajně podle různých finančních poradců spořit asi deset procent z čisté mzdy. Jasně, pokud spoříte první nebo druhý měsíc, moc toho není. Ovšem asi při pátém nebo desátém měsíci už rezervu máte a je to znát. Tento článek vám poradí, jak něco málo odložit ze svého přijmu bokem, vytvořit si tak finanční rezervu.

1. PRAVIDELNÉ VKLÁDAT

Je lepší peníze pomalu šetřit, než mít dluhy. Někdo si říkáte, že si vezmete půjčky a potom to "nějak splatíte". Ovšem můžete přijít o práci, můžou vám snížit plat, můžete být na dlouhodobé neschopence a pak peníze nejsou. A dluhy pořád jsou a mnohdy i rostou. Pravidelnost, to je ta věc, kterou musíte dodržovat. Například když měsíčně ukládáte tisíc korun, po roce už máte dvanáct tisíc na horší časy.

2. SPOŘTE SI NA RŮZNÝCH ÚČTECH

Takovéto spoření může být dobrou alternativou spoření doma do obálky. Má to výhody a existuje několik druhů, kde je možno si spořit. Zde jsou ty nejznámější.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ
Když peníze nutně nepotřebujete a víte, že pár let je potřebovat nebudete, zvolte si stavební spoření. Dostanete příspěvek od státu (i když nic moc), poplatky platit musíte, závazek zde také máte, ale je to dobrý způsob. Navíc zde máte takovou jistotu, že na peníze nebudete moci šáhnout a koupit si nějakou kabelku, boty či něco podobného.

SPOŘICÍ ÚČTY
Spořicí účet je také dobrou alternativou. Když budete spořit peníze doma, do obálky je velmi snadné z ní kdykoliv peníze vytáhnout a utratit je. Pokud je máte na spořicím účtu, je to o něco lepší, protože kartu můžete nechat doma, můžete jí někomu dát do úschovy a podobně. Na spořicím účtu tedy nemáte skoro žádné úroky, obvykle 0,01%. Samozřejmě jsou banky, které jsou v tomhle vyjímkou, je potřeba se informovat.

TERMÍNOVANÝ VKLAD
Termínovaný vklad taky není od věci při spoření, ovšem na peníze nějakou dobu nemůžete sáhnout. Pokud na peníze sáhnete dříve, přijdete o výnos a dokonce vám banka může dát penále, za předčasný výběr.

3. DŮSLEDNOST

Pokud si chcete vytvořit zásobu na "horší časy" musíte být důslední. I když se vám něco moc líbí, moc to chcete a podobně, v duchu si řekněte, že nějaké finance bokem mít musíte, bude se vám pak lépe usínat, lépe se mu bude dýchat a odpadne mu jedna starost a to je určitě dobře.

4. SPOŘTE SI BOKEM

Určitě není dobré mít spořené peníze na stejném účtu, jako máte běžné výdaje. Z nich je pak velmi snadné sáhnout na úspory, protože to pak "nějak" vrátíte. Buď si je spořte na druhý účet. Pokud chcete peníze spořit doma, je super je dávat k někomu. Spořte si třeba u rodičů, u kamarádky a podobně. Tak máte jistotu, že peníze nevyberete a neutratíte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články