Jak ušetřit na elektřině a neničit si při tom život

vydáno 17.09. 2013 • Tipy a rady • zobrazeno 3121x

Energie, energie, energie...už to slovo je pro mnohé prokletím, jelikož vyvolává představu neuhrazených složenek a ztenčení vašich ostatních domácích rozpočtů. Přitom energiemi, zejména pak elektřinou, velmi plýtváme – navíc často zbytečně a nevědomky.

Pojďme se tedy podívat na několik tipů, díky nimž se dá na této hrůzu nahánějící položce uspořit.

 1. Nenechávejte spotřebiče, které mají být neaktivní, v zásuvce. Vděčným příkladem jsou například počítače a notebooky, které necháváme velmi často neustále v zásuvce. A to ať už na nich pracujeme nebo ne. I vypnutý přístroj zapojený v síti totiž „žere“. Sice málo, ale žere, obzvláště pak notebooky, které na sobě mají mnoho zářících ikonek, na jejichž záři je potřeba proud. A ano, některé z nich jsou v chodu i za vypnutého režimu.
 2. Pokud máte elektrické plotýnky, mnoho můžete ušetřit vrstvením hrnců na sebe. Místo pokličky k jednomu hrnci na něj vpasujte hrnec druhý, který se bude mezitím sám ohřívat. Jistě namítnete, že na takové „plotýnce“ jen těžko usmažíte cibulku nebo maso. To je sice pravda, na druhou stranu dobře ohřejete třeba polévku, kysané zelí, zeleninu a podobně. Vždy však dbejte na to, abyste vařili s pokličkou a počítejte s tím, že plotýnky jsou horké ještě i po vypnutí. Spousta pokrmů vám tak sama dojde i bez peněz.
 3. Investujte při koupi nových spotřebičů více peněz oplátkou za to, že koupíte ty nejúspornější. Ve chvíli, kdy za ně platíte, vás možná rodinný rozpočet bolí, ale celková úspora se do jisté doby vrátí – a ještě se vyplatí. Tato poučka nejvíc platí o velkých spotřebičích, jako jsou pračky, myčky a ledničky spolu s mrazáky. Tam už je jeden či dva tisíce korun při koupi jen malá položka na tom, jak moc vám uspoří na elektřině.
 4. Zvažte, jestli doma nemáte staré „žrouty“. Srdce člověka bolí, když se má zbavit něčeho, co mu již dvacet let dobře funguje. Ale doba pokročila a spolu s ní i možnosti vyrobit spotřebiče co nejvíc úsporné. Proto stojí za zvážení, jestli neuzrála ta pravá doba na výměnu.
 5. Poučku o tom, že máte vyměnit běžné žárovky za ty úsporné alias „úsporky“, jistě již znáte. A co říci jiného, než že je to pravda. I zde platí pravidlo, že čím více zapláčete při koupi, tím více ušetříte jak na elektřině, tak na nákupu nových. Budete se možná divit, ale úsporky a nebo LED žárovky vydrží neskutečně dlouho.
 6. Obřím únikem na elektřině je i starý dům, který neprošel zateplením a výměnou starých oken za ta plastová. Jedná se o velmi nákladnou investici, na kterou ne každý sežene peníze. Je proto otázkou do vaší budoucnosti, zda necháte svůj byt zbavit obřího úniku na elektřině právě díky těmto dvěma zmíněným výdobytkům.
 7. Jste -li milovníky stolních počítačů, zvažte, zda byste si nevystačili jen s notebookem. Pokud je vaším hlavním argumentem proti jeho malý displej, nemusíte zoufat – k notebooku si můžete totiž pořídit velký vedlejší displej, který k němu jednoduše připojíte.
 8. Perte prádlo jen na 60°. Zdá se to jako maličkost, ale program devadesáti stupňový vás může stát až o čtvrtinu vydané elektrické energie více. Kdykoli je to možné, vynechejte předpírku a vyvářku, jde o velmi náročný program, který ani není vždy nutný.
 9. Ve varné konvici ohřívejte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete. Pokud snad na uvařenou vodu zapomenete, než znovu bezmyšlenkovitě stisknete tlačítko k zapnutí, zkontrolujte, jestli se voda ještě nedá použít. Častokrát vydrží dost horká ještě dlouho po dovaření.
 10. Používejte k vaření tlakové hrnce, i ony totiž znamenají značnou úsporu.
 11. Pokud v domácnosti vlastníte myčku, zapínejte ji pouze plnou. Při každém spuštění myčky při polovičním stavu jste polovinu elektřiny vyplýtvali zbytečně. Ona při mytí nedělá rozdíly, kolik toho v sobě má. Totéž samozřejmě platí i pro pračku.
 12. Neopomíjejte občasné odmrazování ledničky. Pokud se v ní objeví námraza, znamená to pro ni daleko větší výdej energie k uchovávání stále stejné teploty – a vás to stojí o dost více peněz za elektřinu. U lednic také platí to, že byste je neměli umisťovat přímo ke stěně nebo do rohu místnosti, protože tím omezíte jejich výkon.
 13. Na posledním místě by neměla chybět skutečnost, že byste se měli zajímat o ceny elektřiny, které v současné době platíte vybrané společnosti. V dnešní době je na trhu vícero dodavatelů, kteří se doslova perou o klienty. Stejně jako u mobilních operátorů ale nové nemohou získat jiným způsobem než tím, že přetáhnou klienty od jejich stávajících dodavatelů. Vy na tom tedy jste dobře – je z čeho vybírat. Vždy ale dobře prozkoumejte celou smlouvu, kterou byste případně s novým zřizovatelem uzavírali. Nejlepší bude vzít si k podpisu na pomoc někoho, kdo je znalý práv a zákonů.

Dodržováním výše zmíněných rad, či alespoň částí z nich, se vám jistě podaří uspořit na elektřině a takto získané peníze investovat do něčeho příjemnějšího...

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články