Je dobré investovat do zlata?

vydáno 15.09. 2013 • Investice • zobrazeno 2901x

Dnešní doba sice možná nepřeje dlouhodobým a velkým investicím, ať už do podnikání nebo do majetku. Přesto se najde mnoho lidí, kteří své úspory rádi svěří do drahých kovů, zejména pak do zlata. Právě zlato je trendem posledních let a kde kdo by vám řekl, že se taková investice nemůže než nevyplatit.

Vložit své peníze můžete do takzvaného investičního zlata (nebo též fyzického zlata), což je ve své podstatě forma cenných papírů. Většinou si můžete pořídit zlaté mince nebo cihličky (též nazývané jako slitky). Díky tomu se stanete majitelem pevné hodnoty, která na své ceně neztratí vinou inflace, jak se tomu děje u papírových peněz. Vlivem neustávajícího poklesu hodnoty běžného oběživa nabírají na své „vážnosti“ zlaté mince a cihličky stále více. Vyhlídky jsou navíc takové, že se na situaci ani v budoucnosti nic markantně nezmění. Zlato je totiž surovina, která se na Zemi vyskytuje pouze v omezeném množství. Poptávka po něm proto vždy bude vyšší než možnosti naplnit ji, díky čemuž zlato na hodnotě dlouhodobě nemůže ztratit, ba naopak. Cena roste a bude růst i nadále.

Přesto se ani tato „měna“ neobejde bez neustálého bilancování, a tak je třeba vývoj ceny zlata na celosvětovém trhu přeci jen trochu sledovat. Například únor 2013 byl na americké burze krizový, jelikož došlo k poklesu až na 1588 amerických dolarů. Přitom ještě v říjnu roku 2012 šplhala cena téměř až k závratným 1800 dolarům. Vývoj můžete sledovat denně, jelikož cena zlata kolísá stejně napjatě jako třeba aktuální převodní kurzy mezi cizími měnami.

Pokud patříte k lidem, kteří nemusí své úspory notně vidět před sebou, jako se děje právě při zakoupení zlaté mince nebo cihličky, máte mnoho jiných možností, jak a kam svoje peníze vložit. Jednou z cest jsou akciové tituly, skrze které vaše peníze vkládáte přímo do těžařských společností, případně do jim příbuzných odvětví (například zpracování zlata, transport zlata a podobně). Jinou možností jsou komoditní akcie, s kterými se na trhu nakládá jako s běžnými akciemi. V neposlední řadě lze peníze vložit do investičních certifikátů.

Při takových rozhodnutích by bylo na místě doporučit konzultaci s ekonomem, který situaci na trhu dobře rozumí a umí alespoň z části odhadnout budoucí vývoj. Něco jiného je vlastnit pár gramů zlata, něco jiného spekulovat na trhu a sledovat vývoj k lepšímu či horšímu dle aktuální situace. Je také důležité si připustit, že jakýkoli „nehmotný“ investovaný finanční obnos může skončit i fiaskem – a to v případě, že společnost, které jste peníze svěřili, jednoduše zkrachuje. Jak jistě víme, dnešní doba je nejistá a bankrot může postihnout i ty nejzavedenější a největší nadnárodní firmy.

Pokud zůstanete u investice do fyzického zlata, je na místě připomenout, že nemusí jít pouze o zakoupení mince, plíšku či cihličky patřičné gramáže, na kterou máte finanční prostředky, ale že lze stejně tak úspěšně schraňovat zlaté šperky nebo jakékoli jiné zlaté medaile a mince.

Máte-li o zakoupení fyzického zlata skutečný zájem, pamatujte, že se jedná o dlouhodobou investici, která nemá krátkodobý význam. Nejmenší doporučovaná doba, na kterou je dobré se svými penězi „přeměněnými“ na zlato uvažovat jako o neschopných zpětného zhodnocení, je pět let. Víceméně lze předpokládat, že se zlatou zásobou myslíte na dlouhý časový horizont dopředu, případně může posloužit coby rezerva na penzi. Opatřit si můžete nejen zlato, ale i stříbro, diamanty, platinu nebo umělecké předměty, které také dovedou svoji hodnotu dobře zakonzervovat.

U zlatého slitku se vždy hledí na následující atributy, kterými je gramáž, značka výrobce (prozrazuje, která mincovna či slévárna slitek pustila do oběhu) nebo údaj o ryzosti zlata. Stejně tak je každý takový plátek označen vlastním výrobním číslem a certifikátem prokazujícím jeho pravost.

Pokud už takový krok, jako je nákup slitku, chcete učinit, je určitě dobré pečlivě zvolit výrobce. Sice by se zdálo, že je zlato jako zlato, ovšem některé je prestižnější. Snažte se tedy svůj nákup provést se společností, která své slitky označuje jako „Good Delivery“. Ty totiž akreditovala londýnská asociace London Bullion Market Association, což je zárukou jejich kvality a prestiže mezi těmi ostatními bez označení.

Běžně lze zakoupit investiční zlato od 1 gramu do 1 kilogramu. Existují i větší cihličky vážící 12,5 kg, jejich cena je ale v přepočtu na české koruny zhruba 13 milionů! Jedná se tedy hlavně o možnost pro velké firmy nebo centrální banky. Nejčastěji se jedná o zlato 24 karátové. Někteří výrobci prodávají i méně karátové, tam je však třeba již počítat s menší hodnotou takového slitku. Pokud u sebe budete raději schraňovat šperky, uvědomte si, že ty se vyrábí z různých hodnot zlata. Můžete se tak setkat i s „pouze“ 12 karátovým zlatem.

Pro investici do zlata v podobě mincí nebo slitků hovoří fakt, že investiční zlato je osvobozené od daně z přidané hodnoty, tedy DPH. To se však již netýká šperků a jiných výrobků ze zlata. Také stříbro, diamanty a jiné vzácné kovy jsou daní zatíženy.

Další nespornou výhodou tohoto druhu ukládání peněz je fakt, že zlato lze kdykoli prodat a dostat za něj zpět své papírové peníze. Je-li zlato opatřeno puncem, jako že to jinak ani nejde, není vůbec obtížné ověřit hodnotu. Chcete-li navíc prodat zlatý slitek zakoupený u nějaké společnosti, který je označen jak ryzostí, tak ověřovacím certifikátem, není co řešit. Ten, kdo takové zlato vykupuje, přesně ví, co má před sebou. Naopak ověření hodnoty například u diamantů je mnohem obtížnější (a rizikovější jak pro vás, tak pro vykupujícího).

Naopak riziky investic do zlata je vývoj ceny, který možná lze krátkodobě předvídat, ale jistota zde není. Co však jisté je, že zlato na své vysoké hodnotě nepotratí nikdy. Už od starého Říma jsou držitelé zlata zaopatřeni velkým majetkem. Cenové výkyvy jsou však zpravidla krátkodobé, a pokud o své investici uvažujeme jako o zaopatřeni do budoucnosti, na ceně neztratíme. Mezi faktory, které ovlivňují momentální cenu zlata, patří vývoj kurzu amerického dolaru, míra inflace, vždy přítomná nejistota na finančních trzích, akce centrálních bank (to proto, že zlato slouží coby rezerva) a také fyzická nabídka a poptávka na trhu. Však to znáte, kde je kupec a není, co by koupil, je stejně tak nedobré jako je-li mnoho zboží a žádný koupěschopný. Co se vám se zlatem může také stát je, že vám slitek někdo jednoduše odcizí. To s penězi v bance zpravidla není možné.

Zda si investiční zlato pořídit či ne, je zcela na vás. Osobně radím, abyste se i před koupí zlatého slitku poradili s ekonomem, který umí na vývoj na trhu nahlížet pohledem specialisty. Obecně však nákup zlata (natož pak v menším množství) je právě ten typ investice, který je snadný a dobře dostupný i absolutnímu laikovi, kterému nejde o nic více než o uchování hodnoty svých peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články