Konsolidace půjček patří mezi další produkty nabízené bankovními institucemi, které svým klientům umožňují zpřehlednění a usnadnění splátek více stávajících půjček. Jde v podstatě o jejich sloučení do jednoho úvěru, jenž funguje jako jednorázová půjčka, kterou se splatí veškeré dosavadní půjčky a vzniká již jen jedna půjčka, jež vyžaduje měsíční splácení ve stejné a neměnné výši.
Spojení stávajících úvěru do jednoho nabízí velkou výhodu oproti placení několika naráz. Touto výhodou je dosažení mnohem lepší úrokové sazby. V reálu to znamená, že klient svoje půjčené peníze přeplatí o relativně méně peněz. Klienti také ušetří i na transakčních nákladech účtovaných za vedení několika úvěrů, a také na většině dalších poplatků. Založením konsolidace půjček vzniká další výhoda, kterou je skutečnost, že tím lze získat výrazně delší dobu na splacení úvěru a lze také snížit měsíční splátky. Z toho ale zároveň vyplývá nepříjemné přeplacení původní částky. V opačném případě, kdy si necháte dobu splatnosti snížit, se dostáváte do lepší situace a snížíte si tím i celkovou částku nutnou k úhradě. Finální datum splatnosti tak záleží hlavně na reálných možnostech a volbě klienta. Nejvyšší možnou délka splácení určuje konkrétní banka, u níž si klient konsolidaci vyřizuje, nicméně ve většině případů se tato doba pohybuje mezi 2-10 lety. Sloučení půjček také vede k mnohem větší kontrole nad samotnými úvěry a jedná se o zjednodušení administrativy.
Nevýhoda konsolidace spočívá v relativně nízkém limitu celkové hodnoty konsolidovaných půjček. Tento limit se nachází v rozmezí maximální výše 150-200 tisíc korun.
Každá banka si samozřejmě určuje podmínky pro konsolidaci klientových půjček. V některých bodech se však většina z nich shoduje. K těmto bodům můžeme zařadit minimální věk klienta, který je určený na 18 let. V některých bankách je stanoven i nejvyšší věk na 65 let. Další společnou podmínku představuje vlastnictví minimálně dvou ještě nesplacených finančních závazků. Logicky tak nelze využít výhod konsolidace v rámci jediného nesplaceného úvěru. K získání produktu klient většinou nemusí mít žádné zajištění jako např. ručení, nicméně je potřeba připravit se na nutnost doložení čistého měsíčního příjmu, jehož nejnižší výška může být limitována. Dále budou potřeba dva doklady totožnosti, měsíční výpisy ze stálého účtu za dobu čtvrt až půl roku, smluvní dokumentace k úvěrům, jež si klient chce nechat konsolidovat a někdy i další doklad k ověření místa trvalého bydliště.
Při výběru banky, u níž si klient konsolidaci půjček plánuje udělat, by se mělo trošku zapřemýšlet a zvolit, jaké úvěry by bylo nejlepší touto formou sloučit. V případě spotřebitelských půjček a úvěru od splátkových společností nebudete mít s konsolidací žádnou potíž v žádné bance na našem území. Najdete ovšem i takové banky, jež nedávají možnost přefinancování kreditních karet, ani revolvingových (kontokorentních) úvěrů. U dalších bank také najdete omezený maximální možný počet konsolidovaných půjček a liší se i případná nutnost založení zbrusu nového bankovní ho účtu sloužícího ke splácení konsolidace půjček.
Během žádosti o zřízení konsolidace půjček vyjdou banky většinou vstříc těm klientům, kteří již měli možnost přesvědčit o své dobré platební morálce. V opačném případě se může stát, že banka žádost odmítne.
Banky nenabízejí pouze obyčejnou konsolidaci, ale lze si také zřídit konsolidaci půjček zajištěnou nemovitostí. Jak již název hlasitě napovídá, jedná se o sloučení úvěru, u něhož klient za splácení ručí vlastní nemovitostí. Tento produkt se hodí pro ty klienty, kteří potřebují konsolidovat opravdu velké částky v řádu milionu korun a zároveň pokud klient potřebuje jednorázovou půjčku finanční hotovosti. Nespornou výhodou je v tomto případě mnohem nižší úroková sazba a prodloužení doby splatnosti až na třicet let. Nevýhodu můžeme spatřovat v samotném ručení vlastní nemovitostí.