Kontokorentní úvěr, zkráceně kontokorent, je rychlá finanční rezerva, jíž nabízí bankovní instituce každému klientovi, který má otevřený běžný bankovní účet u její společnosti. Jde o možnost klienta dostat se na účtu do mínusu v případě potřeby nadbytečných financí. Narozdíl od jiných druhů úvěru je kontokorent výhodný na zvládnutí krátkodobého nedostatku peněz, protože úroky z čerpané částky bývají poměrně vysoké.
Kontokorent není automaticky v každém běžném účtu, nýbrž si ho klient musí vyžádat. Problémy související se zřizováním kontokorentního úvěru jsou závislé na konkrétní bance, u níž má klient běžný účet. Když se pro zřízení kontokorentu rozhodnete hned během zřizování účtu, většina bank po vás bude vyžadovat doložení potvrzení o příjmech, výpisy z jiného účtu, pokud ho vlastníte, a v některých případech i pracovní smlouvu nebo dokonce ručitelské prohlášení. Veškeré tyto podmínky jsou proto, že banka, kde si klient nově zařizuje účet, nezná jeho platební morálku a nechce riskovat případně komplikace se splácením vypůjčeného obnosu. Všeobecně platí, že čím déle má klient zařízený běžný účet, tím lepší podmínky může při žádosti o kontokorent čekat. Už během tří měsíců vedení účtu se banky k založení kontokorentu staví mnohem vstřícněji, protože dokážou vysledovat historii pohybů na účtu a tak následně předpokládat finanční možnosti klienta. Půl roku od zřízení konta s pravidelným přísunem financí bude žádost o kontokorent jistě vyřízena bez problémů a průtahů. Při dlouhodobém a bezproblémovém vedení účtu některé banky nabízejí i výhody v podobě nižšího úroku kontokorentního úvěru. Jestliže uvažujete o jeho zřízení, pak se každopádně vyplatí nijak extrémně nespěchat.
Kontokorent patří mezi typy úvěrů, které můžete opakovaně čerpat bez nějakého omezení a to až do výše stanovené bankou ve smlouvě. Nejvyšší možná hodnota této cifry je závislá na individuálním hodnocení banky, jež se odvíjí od klientových měsíčních příjmů. Studentské kontokorenty tak mívají maximální částku okolo 20 tisíc, ale podnikatelské mohou dosahovat až výše 600 tisíc korun.
Ve valné části případů platí, že vám banka poskytne na běžný účet maximální možnou částku, jakou máte možnost čerpat a samotné čerpání začíná okamžikem, kdy se klient dostane na nulu. Jakákoliv další platba pak využívá peněz z kontokorentu a toto čerpání končí v okamžiku, kdy úvěr do poslední koruny splatíte. Většinou to bývá v okamžiku, kdy přijde výplata. V praxi to znamená, že okamžitě, když máte na účtu kladný zůstatek, prodlužuje se automaticky doba čerpání případného debetu o dobu uvedenou na smlouvě. Tato doba se často stanovuje na jeden kalendářní rok od začátku čerpání úvěru. Některé banky po vás mohou vyžadovat splacení celého kontokorentu přesně do jednoho kalendářního roku od jeho založení.
I v případě kontokorentního úvěru se po celou dobu jeho vedení nacházíte v úvěrovém registru, a proto by vám jeho případné nesplácení přineslo značné komplikace v žádání o jiný úvěr. Žádost také bývá ovlivňována výší limitu vašeho kontokorentu.
Informaci o tom, zda čerpáte kontokorent najdete jednoduše. Objevíte ji ve výpisech nebo v internetovém bankovnictví. U valné části bank se zobrazuje, zda se nacházíte v kladných nebo v záporných číslech. Jako všude i zde existují výjimky v podobě kontokorentu jako samostatného účtu. Tento tzv. úvěrový účet má své vlastní specifické číslo a je přímo vázaný na běžný účet. V okamžiku, kdy na běžném účtu dojdou peníze, úvěrový účet debet automaticky převede na váš běžný účet. V tomto případě se stává obtížnější přehled financí, jelikož peníze se neustále pohybují z jednoho účtu na druhý.
Kontokorentní úvěr se rozhodně příliš nehodí na jednorázové a finančně náročnější nákupy, protože má poměrně vysokou úrokovou sazbu, jež se pohybuje okolo 15% z reálně čerpané sumy. V reálu to znamená, že čím dříve se vám podaří dlužnou částku splatit, tím lépe pro vás. Kontokorent tedy můžeme označit za ideální rezervu na účtu, kterou využijete v případě neočekávaných výdajů.