Úvěry jsou běžnými finančními produkty, které jsou (nejen) v České republice hojně využívané. Dělíme je podle různých kritérií. My si přiblížíme dělení podle poskytovatele.
Co je to úvěr
Úvěr představuje dočasné půjčení zboží nebo peněz na principu návratnosti. Ten, který peníze půjčuje, se nazývá věřitel, a ten, kdo si je půjčuje, je dlužníkem.
Existují různé druhy úvěrů. Od konkrétního druhu se odvíjí další podmínky a náležitosti finančního produktu. Rozlišujeme zbožové úvěry, obchodní úvěry a peněžní úvěry. Fyzické osoby se nejčastěji obracejí právě na peněžní úvěry, které se ještě dále dělí na úvěry kontokorentní, provozní, investiční, eskontní, hypoteční, spotřebitelské…
Úvěry se také dělí podle poskytovatele, účelu, doby splatnosti, čerpání, zajištění, alternativní formy financování, podle měny, vyplácení atd.
Bankovní úvěry
Bankovní úvěry jsou poskytované bankami. Těch je u nás poměrně hodně. Z tradičních bank je to např. Komerční banka, Česká spořitelna, GE Money Bank, Poštovní banka atd. Z těch novějších bank si jmenujme např. Zuno, Fio banku, Air Bank, Equa banku atd.
Kritéria pro poskytnutí bankovních půjček se liší podle toho, jak velký úvěr si člověk chce vzít, ale i podle konkrétní banky.
Obecně platí, že banky mají náročnější kritéria na žadatele o úvěr než nebankovní společnosti. Kontrolují registr dlužníků, finance žadatele, ale i jeho příjmy ze zaměstnání a případně požaduje i ručitele či ručení majetkem.
Podstatnou výhodou oproti nebankovním společnostem i soukromým osobám je, že nabízí úvěry s nižším úrokem. Banky jsou také zpravidla důvěryhodnější, i když v současné době najdeme na trhu minimálně několik seriózních nebankovních společností s dlouholetou tradicí.
Nebankovní úvěry
Nebankovní úvěry nabízejí žadatelům různé nebankovní společnosti. Mezi ty nejznámější působící na českém trhu patří Home Credit, Provident Financial, Ferratum, Cofidis, Cetelem atd.
Mezi lidmi jsou v současné době poměrně rozšířené, protože jsou snadněji dostupné než bankovní produkty. Nároky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Někteří nenahlíží ani do registru dlužníků.
Při výběru nebankovního úvěru je však nutné si dávat větší pozor na serióznost firmy, u které si produkt zřizujete. Doporučuje se vybírat prověřené společnosti s dlouhou tradicí, nejlépe takových, které mají hodně pozitivních referencí.
Nebankovní úvěry jsou nejen dostupnější, ale také rychlejší, bez nadměrné administrativy a většinou se dnes už žádost o ně podává prostřednictvím online formuláře. Tím se vyřízení úvěru urychluje a zjednodušuje.
Úvěry od soukromých osob
Nabídku rozmanitých úvěrů najdete i u soukromých osob. Podmínky si určuje konkrétní osoba, takže se setkáte se širokou škálou nejrůznějších finančních produktů nabízených tímto poskytovatelem.
Nejčastěji se s úvěry od soukromých osob setkáte na internetu. Právě díky jeho rozšíření je tento způsob půjčení peněz dnes už hojně využívaný. Nezapomínejte však na to, že nabídky jsou do velké míry anonymní a skrývat se za nimi může kdokoliv. Nejsou výjimkou případy, kdy se žadatelé o úvěr od soukromých osob stali obětí podvodu. Varovným znamením jsou poplatky předem, nutnost telefonovat na drahé telefonní linky a v neposlední řadě negativní zkušenosti uživatelů internetu.