Několik tipů pro nováčky v investování

vydáno 16.09. 2013 • Investice • zobrazeno 2893x

Pakliže přemýšlíte o investování peněz na burze, měli byste dodržovat určitá pravidla, aby se nestalo, že naprosto zbytečně přijdete o velké množství svých financí. Pohyb na burze totiž není bez rizika a musíte se trochu vyznat. Pokud máte k dispozici pouze omezený počet peněz, kterých není příliš, třeba jen do půl milionu korun, tak si jistě vystačíte s velice konzervativním spořením nebo spořicím účtem. Naopak když máte volné velké množství peněz, nad pět milionů korun, a ukládáte je konzervativním způsobem, dá se konstatovat, že si je pouze zajišťujete, aby jejich hodnota neklesala. V případě, že máte peněz v množství mezi zmíněnými mantinely, máte dostatek na to udělat si rezervu a zbytek uložit tím způsobem, aby mohl vydělat další peníze. Musíte se držet několik doporučení.

Rozhodně nevkládejte do burzy všechny finance. Měli byste mít konzervativně uložené peníze třeba v nemovitostech, které se dají pronajímat, na spořicím účtu, ve stavebním spoření nebo v penzijním připojištění. Až budete mít majetek takto investovaný a pořád máte volné finance, můžete se s volnými penězi vydat do obchodování. Dávat na burzu veškeré finance je holý nesmysl, protože samozřejmě existuje riziko propadu a jsou známé i příběhy lidí, kteří investovali peníze a prodělali je. Takové případy bývají hodně odstrašující. Obchodování na burze rozhodně není vhodné pro lidi, kteří mají jen málo peněz navíc. Minimum volných peněz, s nimiž by se mělo počítat je sto tisíc korun. Optimální částka to ovšem není, ta je alespoň tři sta tisíc korun. Menší částka se totiž nedá vhodně rozložit a investice se dá označit za více rizikovou. Příliš výhodná není ani strategie pravidelného nákupu za malou částku, jelikož tím se rozkládá riziko při nákupu podílových fondů, nicméně u akcií je mnohem výhodnější se vrhnout do obchodů s už naspořeným kapitálem.

Ideální pro obchodování na burze je naučit se anglický jazyk. V případě, že angličtinu ovládáte, můžete totiž obchodovat úplně sami bez cizí pomoci. To ovšem není jen tak. Musíte si otevřít obchodní účet, přičemž měsíční poplatky za možnost obchodování, poskytnutí software a informace se pohybují kolem sta padesáti dolarů a za každý obchod se poté platí zhruba jeden až dva americké dolary. Opravdu kvalitní jazyková průprava ovšem ještě neznamená, že toho umíte hodně, nicméně obchodování je těžké v češtině, natož jeho verze v anglickém jazyce. Navíc samotné obchodování zabírá poměrně dost času, který do něho musíte investovat. Od půl čtvrté do dvaadvacáté hodiny funguje americká burza a od té doby musíte sedět u počítače a obchodovat. Pokud byste v tu dobu u počítače neseděli a neobchodovali, pak ztratíte možnost dobrého zisku. Samostatné obchodování se tak v důsledku nejlépe hodí pro ekonomicky vzdělaného bohatého důchodce, který má dostatek volného času, odvahy, peněz i zkušeností. Hlídat si musíte informace o firmách, výroční zprávy, aktuální situaci na trhu a důležité jsou samozřejmě také různé personální změny ve firmách, obchodní partneři nebo třeba nové produkty.

Dobrý pozor bychom si měli dávat také na poplatky. Zkusit můžete totiž i obchodování zprostředkovaně přes českou firmu. Obyčejně se při tom stačí zaregistrovat u některé z makléřských společností. Zde se jako velká výhoda jeví, že nemusíte mít bezchybnou angličtinu na vysoké úrovni. Měsíční poplatky na sebe vezme makléř a můžete dostat i možnost vše potřebné zkonzultovat. I to má ovšem svoje mouchy. Tou pravděpodobně nejzásadnější jsou celkem vysoké poplatky za obchod, které se pohybují v rozmezí mezi pěti až patnácti americkými dolary v případě, že zadáváte všechny příkazy přes internet. Poplatky se ovšem mohou vyšplhat i na astronomických pětasedmdesát dolarů, pokud využijete služby osobního bankéře. I v takovém případě váš však bude obchodování stát poměrně dost volného času.

Rozhodně není od věci vyzkoušet si obchodování nanečisto. Někteří obchodníci totiž nabízejí možnost udělat si demo účet, kde i můžete vyzkoušet obchodování s imaginárními financemi. Úplně všechno se tady sice nenaučíte, jelikož s pravými penězi je investování emocionálně naprosto odlišné, nicméně některé věci jistě díky tomu vychytáte. Některé společnosti též nabízí investiční semináře, kdy účast na nich vás v podstatě k ničemu nezavazuje a můžete zde třeba zkonzultovat některé nejasnosti. Jelikož internet je rozsáhlá síť, můžete zde získat různé tipy na investování či praktické zkušenosti.

Nakupovat by se mělo ve správný čas. V případě posílání financí na účet u zahraniční banky musíte počítat s určitými poplatky za odeslání peněz do zahraničí. Využít zde můžete služby menších bank, kde mohou být poplatky mnohem nižší. Můžete se klidně vejít i do tří set korun i při platbách mimo Evropu. Jinde se zase platí procento z odesílaných peněz nebo do horního limitu takového poplatku, který je stanoven různě. Důležitý je rovněž kurz měny, za který nakupujete. Jestliže je tedy dolar zrovna drahý, pak proděláte.

Měli byste si pokaždé stanovit nějaký systém a rozhodně nevsázet všechno na jednu kartu. Stanovený systém musíte důsledně a disciplinovaně dodržovat. Rozhodně se vyplatí postupovat s chladnou hlavou. Největší potíží bývají neovládnuté emoce a jimi ovlivněné prodeje či nákupy. Rozhodně by se nemělo stát, že za všechno si pořídíte jen jedny cenné papíry. To se nesmí stát ani v případě, že obdržíte nějaký zaručený tip od makléře, kamaráda či zevnitř společnosti. Do jednoho obchodu by se mělo vložit maximálně pět až deset procent. Rozumné je investovat také do rozdílných odvětví a nedávat všechno třeba jen do akcií technologických společností. Také byste neměli nakupovat pouze akci, protože některé peníze se dají třeba vložit i do komodit, aby se tím rozložilo riziko.

Za žádných okolností nebuďte nenasytní. Ihned na začátku byste měli mít jasno v tom, že žádná akcie není tak moc dobrá, aby její cena mohla donekonečna stoupat. Při nákupu si určitě stanovte hranici zisku, na jakou chcete dojít a jakmile se tak skutečně stane, okamžitě jí prodejte. I kdyby cena akcie v dalších dnech měla pořád ještě stoupat, určitě nelitujte dřívějšího prodeje, protože všechno další už by bylo pouze nadbytečné riskování. Stanovit si můžete též, kolik můžete prodělat, což se nazývá stop loss. To je doba, kdy hodnota akcií klesne třeba o patnáct procent a v takovou chvíli musíte chtě nechtě akcie prodat, aby se minimalizovaly případné další ztráty, které by hrozily ve chvíli, kdy by pokles cen ještě pokračoval. Samotné sledování cen ovšem není příliš náročné, protože obchodní systémy dovolují obě hodnoty nastavit automaticky už při nákupu. To hodně usnadňuje práci s horním a spodním limitem.

Pákové investice jsou posledním tipem pro nováčky. Pokud se totiž někomu na burze daří, může jednoduše získat dojem, že je všechno snadné a že už všechny záludnosti trhu ovládá. V takovou chvíli může člověk začít riskovat, což není úplně dobře. K velkému riziku totiž patří nákup na páku. Velice zjednodušeně se dá říct, že v případě nákupu na páku nakupujete akcie, které vynáší dvojnásobek a zaplatíte pouze malý poplatek. Zisk potom roste v násobcích, avšak při poklesu cen akcií cena zase klesá v násobcích. Tím pádem můžete jednoduše o všechno přijít a klidně se i zadlužit, což rozhodně nechce nikdo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články