Rady pro úplné investiční začátečníky

vydáno 12.09. 2013 • Investice • zobrazeno 2800x

Chcete investovat? Vydělat si možná nějakou tu korunu a finance, které máte doma, chcete nějak využít? To je určitě chvályhodné. Ovšem vyznáte se v investicích? Víte o tom, alespoň nějaké základy, či jste na tomto poli úplnými nováčky a jste informacemi neposkvrněni? Peníze chcete vydělat, ne vyhodit je oknem ven. Máte peníze doma pod polštářem? Největší chyba, jakou můžete udělat! Pokud máte peníze, které máte takzvaně na horší časy, je dobré s nimi něco udělat. Buď je dáte na nějaký spořicí účet, kde se peníze budou "válet" a něco málo s nimi vyděláte, nebo je můžete "hodit" na burzu a rozmnožit je. Ovšem pozor! Rozmnožení je sice krásná věc, ale musíte to umět, jinak vám zbydou prázdné ruce, budete bez peněz a zbydou vám oči pro pláč. Tento článek vám poskytne alespoň pár rad pro investiční začátečníky, kterými je dobré se řídit. Pokud nemáte žádné zkušenosti určitě je dobré, pár článků načíst, než se pustíte do obchodování na burze. Zde jsou rady pro investiční začátečníky.

1. NEDÁVEJTE VŠECHNY FINANCE NA BURZU

Majetek, který máte, by, jste měli mít rozložený do více investic. Například do nemovitostí, které pronajímáte, ve stavebním spoření, na spořicím účtu či na penzijním připojištění. Teprve poté s volnými penězi obchodujte. Peníze, které máte v nemovitostech, vám zajistí pravidelný příjem, který bude pro vás přínosnem. Pokud pak budete ve finanční krizi, nemovitost prodáte a finance budete mít k dispozici. Dát, ale všechny své peníze na burzu je holý nesmysl a už dopředu je to risk, s většinou špatným výsledkem. Riziko propadu existuje vždy, a když se tomu tak stane, všechno co jste měli naspořeno, bude vyhozeno ven a vám zbydou oči pro pláč. Pokud máte na obchodování na burze "pár drobných" obvykle to nemá moc smysl, minimálně by, jste měli mít sto tisíc, takový ideál je něco okolo třista tisíc. U akcií je výhodnější se dát na obchody s již naspořeným kapitálem. Částky na burze hlavně rozložte do více investic. Ne každá může vyjít a je lepší přijít o část peněz, než o všechny peníze.

2. ANGLIČTINA

Pokud umíte dobře anglicky a domluvíte se, můžete na burze obchodovat sami. Ovšem neznamená to, že pokud si objednáte anglicky kávu, zeptáte se na cestu, a kostrbatě se dokážete pobavit s protějškem, anglicky umíte, je toho potřeba pro burzu mnohem víc. Musíte si otevřít obchodní účet na burze, měsíční poplatky za možnost obchodování, za software a platí se také za každý obchod. Obchodování zkrátka není nic jednoduchého v češtině, natož pak v angličtině. Vyžaduje to samozřejmě také dostatek času, od otevření burzy do jejího zavření, sedíte u počítače a obchodujete. Když tak neučinéte, nejspíše nic nevyděláte, navíc proděláte, což je určitě škoda. Navíc je nutné sledovat různé věci jako například výroční zprávy, shánět informace o firmách, o tom, kdo firmě šéfuje, jaké jsou tam změny, situaci na trhu a podobně.

3. OBCHODUJTE NANEČISTO

Dnes si můžete vyzkoušet, jak se obchoduje nanečisto. Není to sice úplně jako "naživo" emoce jsou zde asi jiné, ale imaginární peníze máte k dispozici a dokážete tak určité mouchy vychytat a naučit se něco málo. Existují také investiční semináře což určitě není od věci navštívit. Při účasti se ničemu nezavazujete, můžete si vyjasnit své nejasnosti, které máte.

4. ROZLOŽTE SI INVESTICE

Najděte si svůj systém a ten dodržujte, přesně, bez emocí, protože ty jsou velkým negativem. A to vás může ovlivnit a zkazit nákup a prodej. Maximálně investujte pět až deset procent financí do jednoho obchodu, více ne. Investujte do různých odvětví, ne jen do jednoho. Nenakupujte jen akcie. Kombinujte, akcie, cenné papíry, komodity a podobně.

5. NECHTĚJTE ZBYTEČNĚ MOC

Žádná akcie není dost dobrá, aby pořád stoupala. Pokud ankupujete, stanovte si svou hranici, které chcete dosáhnout a až pak toho dosáhnete, akcie prodejte. Stanovte si také to, o kolik se maximálně může propadnout akcie, pokud k tomu dojde, nekompromisně to prodejte. Zbytečně neriskujte, protože risk se sice může vydařit, ale taky nemusí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články