Spotřebitelské půjčky - Co byste měli vědět o spotřebitelských úvěrech

vydáno 26.03. 2015 • Půjčky a hypotéky • zobrazeno 7065x

Na finančním trhu najdete rozmanité finanční produkty. Jedním z nejvíce využívaných jsou spotřebitelské úvěry. Díky nim si člověk může koupit různé věci, aniž by musel čekat, až si na ně našetří.

Co je to spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je finanční produkt určené fyzickým osobám pro nepodnikatelské účely. Lidé ho využívají na nákup různého spotřebního zboží (odtud jeho název), ale i na nákup dalších rozmanitých věcí - vybavení domácnosti, automobil atd.

Bližší charakteristika spotřebitelského úvěru

Spotřebitelský úvěr je většinou splácený pravidelnými měsíčními splátkami. Jednotlivé úvěry se liší délkou splácením, počtem splátek a samozřejmě i jejich výší. I další podmínky se liší podle konkrétního produktu. Rozdílné jsou např. čerpání (hotovostně i převodem na účet), záruky (ručitel, zástava nemovitosti) atd.
Vybírejte také spotřebitelský úvěr podle výše úrokové sazby. Většinou jde o rozpětí od 8 do 16% ročně.
Spotřebitelský úvěr je ve své základní podstatě vnímán jako účelový, ale někdy je nabízený i jako neúčelový. V tom případě ho lze použít na cokoliv .

Výhody a nevýhody spotřebitelského úvěru

Hlavní výhodou spotřebitelského úvěru je, že si snadno a rychle můžete pořídit různé věci bez dlouhého šetření. Budete si moci věci užívat hned, ale také je to výhodné kvůli k inflaci.
Spotřebitelské úvěry jsou v různé výši od 1 000 do 1 milionů korun a doba splatnosti se pohybuje zpravidla od roku do 10 let. Každý si tak najde spotřebitelský úvěr, který mu bude vyhovovat. U některých úvěrů je možné se dokonce pojistit proti neschopnosti splácet.
Spotřebitelský úvěr může mít nevýhody, pokud si nedáte pozor a nepohlídáte si své platební schopnosti. Někteří lidé si vezmou více úvěrů najednou a pak mají problémy splácet.
Dejte si také pozor na nevýhodné či netransparentní podmínky či vysoké RPSN. Může se stát, že úrok je vcelku příznivý, ale celkové RPSN ne. Proto mu věnujte více pozornosti než výši úroku.

Smlouva o spotřebitelském úvěru

Spotřebitelský úvěr vzniká na základě smlouvy o spotřebitelském úvěru. Mezi náležitosti této smlouvy patří identifikace stran smlouvy, výše půjčené finanční částky, účel (v případě účelového úvěru), výše úroku a RPSN, datum první splátky, podmínky předčasného splacení, penále a sankce a případně i další potřebné náležitosti.
Hlavními podmínkami spotřebitelského úvěru jsou plnoletost, občanství ČR a trvalé bydliště na území ČR. Další podmínky si určuje konkrétní poskytovatel. Patří mezi ně např. povinnost mít účet u banky, u které žádáte o úvěr, ručení nemovitostí, pravidelný měsíční příjem a jeho dokládání, ručitel atd.

Poskytovatelé spotřebitelského úvěru

Spotřebitelské úvěry najdete v nabídce bankovních i nebankovních společností.
Z bankovních společností si jmenujme např. Českou spořitelnu, Českou obchodní banku, mBank, OberBank, Komerční banku, GE Money Bank, Raiffeisenbank atd.
Z nebankovních společností to jsou např. Cofidis, Cetelem, Home Credit, Profi Credit Czech, Provident Financial atd.
Z uvedeného je patrné, že možnosti spotřebitelského úvěru jsou široké. Předtím, než oslovíte konkrétního poskytovatele, rozmyslete si, co požadujete od svého spotřebitelského úroku a jaké záruky můžete na oplátku nabídnout vy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články