Naspořené finance by se určitě neměly válet jen tak na účtu s minimálním zhodnocením. Mnohem horší variantou však je přijít o investované finance kvůli zbytečnému riskování ve snaze získat pro sebe vyšší výnosy. Pokud už se někdo rozhodne pro investici, pak jistě nechce za žádných okolností prodělat. To ovšem nejde dopředu zaručit v podstatě nikdy, nicméně riziko se dá zmenšit díky pečlivému dodržování několika zásad bezpečných investic. Dá se díky nim ušetřit hodně nervů i zbytečně zahozených financí.
Prvním pravidlem je diverzifikace, neboli rozložení rizika. Každý ze zkušenějších investorů totiž určitě zažil situaci, kdy veškeré aspekty nabádají k růstu, investice vynikajícím způsobem prosperuje, ale najednou se stane problém a všechno je úplně odlišné. Investor tedy sice může být na sto procent přesvědčen o výhodnosti investice, avšak nakonec se situace může vyvinout úplně jinak, než by se dalo očekávat. Tento fakt si ovšem mnoho lidí ve svojí ješitnosti prostě nechce přiznat. Úspěch investice nespočívá pouze v umění přesně odhadnout situaci, ale také v rozumné diverzifikaci rizika. Za žádných okolností tedy nepoužívejte celý svůj kapitál na jedinou investici, to by bylo krajně nezodpovědné. Pokaždé si tedy peníze rozdělte na více částí, aby se minimalizovaly případné ztráty.
Velkou chybou investorů také bývá, že až nadměrně moc důvěřují svojí intuici, která jim napovídá, kdy se hodí nakupovat a kdy zase prodávat. Nezkušení investoři většinou kupují investice, jejichž cena nejvíce roste, ale dělají to zpravidla až těsně před koncem růstu. Jakmile pak cena začne klesat, nechtějí ještě prodávat a panuje u nich přesvědčení, že cena se opět vyšplhá směrem vzhůru. Když cena investice nadále klesá, nechtějí sami sobě přiznat, že udělali chybu a zadržují prodej dále, což k ničemu dobrému většinou nepovede. Víra v lepší stav věci je sice postupem času opouští, nicméně stále se v nich udržuje naděje na obrat. Nakonec to nevydrží a špatnou investici prodají, což bývá většinou krátce před tím, než se opět trend otočí.
Zkušení investoři naopak vědí, že nejlepší nákupy se provádí v době, kdy ceny klesají. Prodávat se pak ve valné většině případů hodí při růstu cen. Nikdo nedokáže úplně přesně odhadnout, kdy se cena nachází na svém vrcholu a kdy je naopak úplně dole. Rozhodně se nesnažte přechytračit velké banky, protože to se málokdy vyplatí. Investici si raději rozložte v čase a pokud se to dá, nakupujte i prodávejte v pravidelných intervalech. Pravidelnost je tedy druhým pravidlem, které by se mělo v případě bezpečného investování uplatňovat. Svoje měsíční úspory můžete rozdělit na dvě poloviny. Část se dá pravidelně investovat do komodit, akcií, podílových fondů či nemovitostí, zatímco zbytek se dá spořit někde stranou na spořicím účtu. Jakmile by pak na trhu došlo k mimořádně velkému poklesu cen, můžete našetřené prostředky použít k nákupu za výhodnou cenu.
Poslední zásadou pro bezpečné investování je trpělivost. Každodenně se ve sdělovacích prostředcích objevují informace o stavu indexu PX a oslabení či posílení některých akcií. Analytici nás zásobují svými názory o dění na velkých burzách v anglickém Londýně, japonském Tokiu či americkém New Yorku. Také se objevují celé řádky různých dobrých tip na internetu, podle nichž je nejlepší investice ta, zatímco jiní doporučují onu. Pokaždé však musíme udržet na paměti, že se v podstatě jedná pouze o marketing, který by nás měl donutit ke zvýšené aktivitě, aby z našich investic měli bankéři větší zisk na poplatcích. Rozhodně se nesmíte pokoušet rychle zbohatnout, jelikož takový přístup v drtivé většině případů nekončí dobře. Snažte se být trpělivým investorem a investujte finance s dlouhodobějšími cíly. Jedná se o časově i finančně efektivnější fungování.