Výluky v pojistných podmínkách, aneb kdy pojistka nepomůže?

vydáno 12.09. 2013 • Tipy a rady • zobrazeno 2697x

To, že máte pojistku, by vás rozhodně nemělo uklidnit. Existuje totiž kapitola, která nese název výluky v pojistných podmínkách. Zde najdete některé situace, které si myslíte, že máte pojištěné. Ovšem ve výlukách je najdete a bohužel pojištěny nejsou. Proto je dobré se do smlouvy občas podívat, a popřípadě aktualizovat pojistnou smlouvu tak, aby v ní bylo obsaženo všechno, co je tam nutné mít. Zde je šest situací, kdy pojišťovna nepomůže.

1. ŠPATNÉ ZABEZPEČENÍ

Byt byl v době, kdy jste byli všichni pryč, vám někdo vykradl. Dostali se dovnitř oknem, které bylo otevřeno na ventilačku, nebo jen přes zabouchnuté dveře, nezamčené. Je nutné mít kvalitní bezpečnostní dveře, vrchní zámek a bezpečností fabku. Důležité také je, aby, jste toto zabezpečení používali. Pokud budete mít otevřené okno, byť jen na ventilačku, pojišťovna se bude zdráhat uhradit celou škodu, jestli vůbec. Podle pojistných podmínek musí totiž pachatel překonat překážky do uzamčeného prostoru.

2. KRÁDEŽ VĚCI, KTERÁ VÁM NEPATŘÍ

Pokud máte doma pracovní notebook, či je u vás na návštěvě váš kamarád, který si u vás nechal tablet a zloději ukradli i tyto předměty je to sporné. Většina pojišťoven se odvolává na pojistné podmínky. Zde je totiž uvedeno, že věci, které nejsou ve vlastnictví pojištěného, pojištěny zkrátka nejsou. Existují ovšem pojišťovny, které tuto událost proplatí, je dobré se na to informovat u vaší pojišťovny, ať víte, na čem jste.

3. ZLODĚJI PONIČILI DVEŘE A VYBAVENÍ BYTU, NIC VŠAM NEUKRADLI

Zloději vám rozbili dveře, zničili zařízení bytu. Ovšem nic vám neukradli a nic si sebou nevzali. Škody způsobené vandaly obvykle pojišťovny uhradí. Ovšem chtějí, aby případ vyšetřovala policie. To se není čemu divit. Ve smlouvě však musí být definováno, že jste pojištěni proti vandalismu. Vyplatí se vám to.

4. VŠUDE KOUŘ, ALE OHEŇ NIKDE

V rodinných domech se povětšinou topí tuhými palivy, ale může se něco pokazit. Než se vrátíte z práce, dům je plný kouře. Nevznikl požár, ale určitě budete muset znovu vymalovat a koupit nové látkové a čalouněné věci. Jsou pojišťovny, které poškození kouřem zcela vylučují. Proto pokud máte dům, zjistěte si dopředu, zda se u své pojišťovny můžete proti tomuto pojistit. Ovšem musí to proběhnout tak, jak je výše popsáno. Pokud třeba selhalo těsnění a toto probíhá dlouhodobě, pojišťovny by nic neproplatily.

5. POŽÁR OD NEDOPALKU ČI OD SIRKY

Při tomto požáru shořelo vybavení v bytě. Je to přitom chyba majitele, ten neuhasil správně cigaretový nedopalek, či nesfouknul dobře sirku. Pojišťovna bude zkoumat, zda jste požár nezaložili úmyslně, zda požár vznikl z nedbalosti a podobně. Pokud se prokáže nedbalost, může se stát, že pojišťovna by mohla plnění krátit.

6. ŠKODA ZPŮSOBENÁ NĚKÝM JINÝM

Váš byt vám vyplavili sousedi, kteří bydlí nad vámi. Ti však nemají uzavřené žádné pojištění majetku a dokonce ani odpovědnosti. V podobných případech se stává, že škodu zaplatí pojišťovna viníka, pokud však viník nemá pojištění, zaplatí škodu vaše pojišťovna, která následně bude částku, kterou vám vyplatila vyžadovat od viníka této situace. Toto by měly udělat všechny pojišťovny, ovšem pro jistotu se zeptejte a ujistěte se.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články