Při cestě do zahraničí se vyplatí uzavřít si cestovní pojištění. A nezáleží vůbec na tom, na jak dlouho jedete. Pojištění není zase až tak drahé a v porovnání s cenou zájezdu se jedná opravdu o marginální částku, kterou se vyplatí dát, protože za ní získáte pocit klidu. Setkat se ovšem můžete i se situacemi, kdy se dostanete do problémů, pojištění zaplacené máte, nicméně ve výsledku vám nebude vůbec nic platné.
V případě, že vyrážíte třeba jen za výhodnými nákupy do sousední země, většinou se neřeší žádné cestovní pojištění. Jednoduše se spoléháme na kartičku naší zdravotní pojišťovny, přičemž věříme, že na ni budeme kdekoliv v rámci Evropské unie ošetřeni stejně jako tamější občané. Ale i to má určité podmínky. Jako první podmínka se dá označit situace, kdy se necháte ošetřit ve smluvním zařízení. V přímořských oblastech jistě nebude s jejich vyhledáváním problém, který ovšem může nastat třeba v oblasti Alp, kam se často jezdí na zimní dovolenou. Problémy se týkají i Španělska či Řecka. V případě dovolené u moře si raději dávejte pozor na takzvané hotelové lékaře, protože ti velice často u veřejného zdravotního systému nemají žádnou smlouvu, což by pro vás přineslo řadu komplikací.
Předností systému je, že limity jsou v podstatě neomezené, ale k záporům se řadí to, že by se mělo počítat se spoluúčastí. Výše spoluúčasti pacienta je v každé zemi odlišná, a proto je lepší si vyhledat konkrétní informace, které jsou v dnešní době poměrně dobře dostupné. Největší mínus veřejného zdravotního systému je v omezených asistenčních službách. I z toho důvodu se vyplatí zakoupení komerčního cestovního pojištění ještě před samotnou cestou do zahraničí. Cena takového pojištění se pohybuje kolem dvaceti korun za den, což rozhodně není žádná závratná cifra. Získáte tím hlavně službu, která kromě lékařského ošetření zajistí i úměrné pohodlí. V případě zdravotních potíží stačí zavolat na asistenční službu, která vás nasměruje na to pravé zdravotnické zařízení.
A v případě, že by se léčba prodražila, poskytne za vás finanční záruku, vypomůže s tlumočením a zajistí kompletně i náročnou cestu zpátky do vlasti. To vše ovšem platí pouze v ideálním případě. Ale jak je to v jiných případech?
Pokud jste se na dovolené příliš náruživě věnovali sportovním aktivitám a zranili jste se, může nastat komplikace. Samozřejmě nejde o obyčejné běhání, jízdu na kole nebo rekreační fotbalový zápas. U těchto aktivit se ještě léčebné výlohy proplatí a ani s ostatními službami potíž nebude. Problém nastane až ve chvíli, kdy budete provozovat nebezpečnější varianty sportů, které spadají do oblasti výluk.
Patří k nim naprosto všechny druhy adrenalinových sportů. U některých pojišťoven se však musíte připojistit jako aktivní sportovec i v případě delšího výletu na bicyklech. Opět je nutno podotknout, že každá pojišťovna má v nabídce jiné možnosti, jak se pojistit i proti úrazům vzniklým při sportovní aktivitě.
Potíže mohou nastat také ve chvíli, kdy se úraz stane pod vlivem alkoholu. Ale jak to udělat, pokud se rádi napijete a k dovolené prostě posezení nad lahví piva, sklenkou vína či něčeho tvrdšího patří? Těžko, protože všechny pojišťovny naprosto bez výjimky mají alkohol ve výlukách. Ovšem i zde se setkáte v některých případech s určitou benevolencí a hledí se na to, do jaké míry měl alkohol vliv na vzniklý problém.
Občas se prostě jedna či dvě sklenky jednoduše dají přehlédnout, nicméně pokud se v lékařské zprávě objeví zmínka o tom, že byl pacient opilý, pak pojišťovna zcela jistě odmítne plnění, nebo bude požadovat spoluúčast. Je nutné si tedy na dovolené rozmyslet, co se může stát pod vlivem alkoholu a dbát na zmenšení rizika.
V případě, že na zahraniční cestu se vydáte již ve stavu nemocných a na dovolené se váš stav jen zhorší, pak je opět problém. Samozřejmě pokud se léčíte s naprosto nesouvisející potíží, která nemá vliv na to, co se vám v zahraničí stalo, pak se o problém nejedná a pojišťovna všechno zvládne bez obtíží. U chronických potíží je zapotřebí, aby se v posledním roce u pacienta nevyskytovaly žádné komplikace. Věc se však opět řeší poměrně individuálně. Nemusí jít vždy jen o nemoc, ale i těhotné ženy dostanou od pojišťovny smlouvu pouze v případě, že nepřekročily práh sedmého měsíce gravidity. Nesouvisející nemoci a úrazy se plní naprosto bez problémů.
Velkou výhodu pro klienty představuje možnost nakombinovat si různě pojistky. Pokud tedy zjistíte, že ta komerční nedostačuje, pořád ještě můžete vytáhnout kartu zdravotní pojišťovny. V současné době představuje poměrně slušnou výhodu možnost sjednávat si cestovní pojištění přes internet. To hodně ušetří drahocenný čas a máte možnost si v klidu domova porovnat ceny jednotlivých pojišťoven a vybrat si tu nejzajímavější nabídku. Důležité jsou také pojistné podmínky, na ty je zapotřebí si dát pozor a pozorně si je přečíst. Dozvědět byste se měli hlavně celkovou částku léčebných výloh.
Na závěr ještě přidáme několik tipů, abyste měli jasno, jak se chovat v případě zdravotních komplikací v zahraniční destinaci. Jakmile se něco stane, určitě byste měli ihned zavolat asistenční službu. Pojišťovny mají s některými nemocnicemi smlouvy a také hodnotí nemocnice v oblasti, kde se nacházíte. Měli byste u sebe mít i nějakou hotovost, protože platba bankovní kartou může být v nemocničním prostředí pořád ještě velký problém. Neměli byste pouštět z ruky cestovní doklady.
Můžete je sice ukázat, ale neměli byste je nechat bez dozoru ani v nemocnici. Na cestu byste si též měli zabalit dostatečné množství různých léků, abyste na místě nezůstali bez pomoci v urgentních situacích. Často se vyplatí léky proti bolestem hlavy či proti žaludečním potížím. Zapomenout byste si doma neměl ani nabíječku s adaptérem k mobilnímu telefonu pro případ nouze.