Zlato a jak do něj investovat

vydáno 16.09. 2013 • Investice • zobrazeno 3063x

Přemýšlíte o investování do zlata? A máte o takové investici opravdu všechny potřebné informace? Shrňme si tedy teď tady ty nejdůležitější skutečnosti.

Investice a zlato

Investovaní do zlata je skvělé východisko, jak své peníze ochránit před znehodnocením neboli inflací. Hodnota zlata totiž kolísá minimálně, a protože jsou ekonomické poměry ve světě velmi nestálé, nabývá v posledních letech vklad do vzácných kovů velké obliby.

Evropská legislativa navíc osvobozuje investiční zlato od DPH.

Specifickým znakem investičního zlata je, že je snadno zpeněžitelné.

Velkou předností je i jeho skladnost, výhodná jak pro jeho přechovávání tak i transport. Právě tyto atributy předurčily zlato do role výborného investičního prostředku.

Investory do zlata se stávají různé typy subjektů. Většinou se jedná o osoby, které si chtějí tak bezpečně uložit své jmění, dále pak o obchodníky a zajišťovatele portfolií a aktiv, centrální banky a jiné finanční instituce, liberály, spekulanty aj.

Se vzácnými kovy, zlato nevyjímaje, se jako s ostatními komoditami obchoduje na trzích k tomu určených, v tomto případě na komoditních burzách. Cena zlata se odvíjí od aktuální ceny na trzích komodit či podle nastolení kurzu v aukčním režimu.

Jak na investici

Investici do zlata lze uskutečnit více způsoby. Primárně je dělíme na dvě hlavní kategorie a to investice do zlata v hmotné formě a dále ve formě nehmotné, kdy zlato není ve vašem fyzickém držení.

Fyzická podoba zlata

S fyzickým investičním zlatem se většinou potkáme v podobě zlatých cihel či samozřejmě v podobě mincí. Kladem takto reálně drženého zlata je, že jeho hodnota bude vždy přesným odrazem jeho skutečné ceny na trhu. Je třeba mít ale řádně zajištěný transport a bezpečné místo pro uložení zlatých cihel či mincí.

Méně často se setkáme s investováním do šperků vyrobených ze zlata, takový druh investic bývá charakteristický spíše pro země Blízkého Východu nebo Asii.

Další možností je spravovat zlato přes svůj účet. Při této variantě také zlato fyzicky vlastníte, ale je uschované v trezoru vedeném na váš účet. Taková služba je pochopitelně spjata s poplatkem za úložiště zlata, zajištění jeho bezpečnosti a samozřejmě pojistkou. Máte tu ale profesionálně zajištěnou bezpečnost s minimálním rizikem.

Dematerializovaná forma zlata

I když vám většina odborníků poradí vložit své prostředky spíše do fyzické podoby zlata, skýtá se tu ještě další varianta a to investice do burzovně obchodovaných indexových fondů (ETF). Jedná se o cenné papíry, jejichž hodnota také velmi dobře odráží cenu zlata. O investici se nemusíte bát, riziko protistrany je minimální. Jako negativum se tu ale jeví poplatky manažerům fondů, které se vám budou po celou dobu investice účtovat.

Další varianta, které lze využít, jsou ostatní investiční fondy.  Tyto fondy není problém sehnat, vždy pak ale vše závisí na umu vašeho manažera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články